Sněmovna se dala do varu: Chce poslat Babiše a Faltýnka ke stíhání

06.09.2017 9:57

Sněmovna začala rozhodovat o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek pochybení odmítají, případ vnímají jako politickou kauzu a snahu ovlivnit říjnové parlamentní volby.

Sněmovna se dala do varu: Chce poslat Babiše a Faltýnka ke stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze sněmovny za vládní krize

Na začátku celého jednání předsedkyně mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přečetla žádost policie a načrtla celou proceduru kolem kauzy. Následně svou zprávu přednesli zpravodajové výboru Jiří Dolejš (KSČM) a Stanislav Huml (ČSSD). Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům žádosti policie vyhovět. Sněmovna tak s největší pravděpodobností oba poslance ke stíhání vydá. Dolejš popisoval, jak se členové výboru seznamovali s policejní žádostí i se spisem.

„Poslanecká sněmovna v žádném případě nemůže být tribunálem, nejsme v roli žalobců a ani obhájců. Měli jsme možnost nahlédnout do spisu. Ale to neznamená, že jsme rozebírali kvalitu dokazování, jen jsme se seznamovali s tím, jakou práci policie odvedla. Spis koresponduje se žádostí. Já se domnívám, že ono dokazování je z čistě materiálního, listinného hlediska relevantní. Policie má informace z bankovních výpisů, komplexní účetnictví, znalecké posudky, atd...“ řekl mimo jiné Dolejš.

„Nemám co dodat,“ zmínil za sněmovním pultíkem Huml. Podle něj Dolejš vše podstatné už před ním řekl. I on zdůraznil, že policie má relevantní důkazy a to i výpisy z bankovních účtů a jiné důležité materiály.

Babiš měl „cíleně a vědomě koordinovat své blízké“

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení.

Babiš podle policie měl „cíleně a vědomě koordinovat své blízké“ v případu možného dotačního podvodu v rámci Čapího hnízda. V kauze kromě dvou výše jmenovaných figurují také Babišovi příbuzní a spolupracovníci. Například jeho manželka Monika, její bratr Martin Herodes a Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Trestné činnosti se Babiš měl podle policie dopustit tím, že v druhé polovině roku 2007 „v úmyslu podvodně získat dotaci“ dal jako ovládající osoba pokyn představenstvu společnosti ZZN Pelhřimov k účelovému vyvedení společnosti ZZN Agro Pelhřimov s.r.o. z holdingové struktury Agrofertu. Následně členové představenstva ZZN Pelhřimov, mezi nimiž byl i Jaroslav Faltýnek, údajně vědomě za účelem budoucího skrytí vlastnické struktury rozhodli o změně právní formy ZZN Agro Pelhřimov s.r.o. na akciovou společnost, přestože k tomuto kroku nebyl podle policie žádný ekonomický ani podnikatelský důvod.

Babiš jako ovládající osoba, měl dát později pokyn představenstvu ZZN Pelhřimov (ve kterém seděl i Faltýnek) k „fiktivnímu a ryze účelovému prodeji 20 kmenových akcií společnosti ZZN Agro Pelhřimov a.s. předem určeným nabyvatelům“. Policie k tomu v žádosti uvádí, že prodej těchto akcií byl schválen bez předchozí veřejné nabídky a snahy o dosažení co nejvyšší ceny s „vědomím, že se jedná o účelový a fiktivní převod akcií za účelem zakrytí skutečné identity fakticky ovládající osoby“, tedy Andreje Babiše.

Babiš pro média již dříve odmítl, že by řídil a koordinoval dotační podvod. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie, žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoli trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval ani neřídil,“ uvedl. Na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice přiznal, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…