Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi

6. 3. 2016 8:47

„Spolu chyceni, spolu pověšeni. ČSSD a ANO nemají alternativu.“ Tak nazval svůj komentář komentátor serveru Echo24.cz Petr Holub.

Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jak Holub konstatoval, někdy i přes krizi je lepší zatnout zuby a přece jen zkusit, jestli to nepůjde vydržet, než se pustit do brutálních konfliktů. A to je nynější případ. „Sociální demokraté a zvláště sociálnědemokratičtí poslanci se chtěli distancovat od Andreje Babiše a jeho gigantického střetu zájmů. Proto mnozí z nich opozici slíbili, že podpoří zákon navržený poslancem TOP 09 Martinem Plíškem, který by Babišovi zakázal žádat o veřejné zakázky,“ píše Holub. Babiš však pohrozil položením koalice a předčasnými volbami a ČSSD couvla. 

„Páteční ústup sociálních demokratů se od té doby vykládá různými způsoby. Není překvapením, že zvláště opoziční poslanci oprášili výtku, podle níž chladný a racionální Sobotka není chlap. Také podle očekávání se spekuluje o tom, jak se premiér a ostatní sociální demokraté lekli, že Babišova média opět z dávné minulosti vytáhnou nesrovnalosti při privatizaci nejen ostravských dolů, ale také plzeňské Škodovky, při níž Sobotka asistoval,“ konstatuje Holub. A všímá si také dotační aféry Čapí hnízdo ohrožující Babiše, což však rozhodně není stejná munice jako deset let staré ohlasy ostravské a plzeňské privatizace. 

„Obliba koaliční vlády Bohuslava Sobotky ani jejích protagonistů neklesá, občas dokonce roste. S tím roste i nervozita, co se stane, když všechno nepůjde tak dobře. Ekonomika se v minulém roce skoro rekordně zlepšila, zůstává však na prášcích s názvy nízký kurz koruny a vysoké eurodotace. Jak přijmou lidé, až se prášky vysadí a ekonomika zpomalí? A co udělá s popularitou vládních stran, když nastane první opravdu vážný průšvih, který už nepůjde svést na předchozí kabinety? Třeba by bylo lepší vládu rozpustit a především znemožnit partnera, který bude za všechno odpovědný,“ podotýká Holub s tím, že gigantický malér se blíží také v podobě dálničního mýta, které od příštího roku nebude nikdo vybírat. 

Původní text ZDE.

„Na obzoru se navíc objevil další a ještě větší průšvih, který se v první řadě týká především sociálních demokratů. Vláda se do značné míry oprávněně pyšní, jak dokáže čerpat eurodotace, jenže teď vážně hrozí, že bude vracet Evropské unii padesát miliard z dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Babiš byl k ministryni školství Kateřině Valachové loajální a dosud drží výbušné informace u ledu. Není však důvod, aby v tom pokračoval během koaliční války,“ sděluje také komentátor. 

„Nechám vás v tom,“ naznačil Babiš Sobotkovi dokonce i v médiích, a to stačilo, že protibabišovská revolta sociálních demokratů skončila. Majitel Agrofertu vyhrál bitvu a teď může rozhodnout, jestli se mu spíše vyplatí ve vládě zůstat, anebo přejít do opozice a zahájit osmnáctiměsíční volební kampaň,“ uzavřel Holub s tím, že oba muži toho však na sebe vědí příliš mnoho. A pokud jednoho z nich usvědčí ze zločinu, budou nakonec viset oba, uvědomují si podle Holuba koaliční partneři. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladej Klaus je zmetek. Léčí si komplexy z toho, jak se nepovedl jak on, tak jeho tatínek. Bude nás srát úplně stejně, přikuluje občan Jakub Pitron

13:05 Mladej Klaus je zmetek. Léčí si komplexy z toho, jak se nepovedl jak on, tak jeho tatínek. Bude nás srát úplně stejně, přikuluje občan Jakub Pitron

Poté, co se občanský aktivista Jakub Pitron strefil na svém facebookovém profilu do experta na škols…