Sobotka chce se Szydlovou mluvit o policejní spolupráci

12.12.2016 12:04

Premiér Bohuslav Sobotka chce se svou polskou kolegyní Beatou Szydlovou jednat o smlouvě o policejní spolupráci, která by umožnila přeshraniční policejní zásahy. Podle něj je uzavření podobné dohody důležité pro boj s výrobci a distributory pervitinu. Novinářům to dnes řekl před odletem na jednodenní návštěvu Polska.

Sobotka chce se Szydlovou mluvit o policejní spolupráci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„S Polskem ta smlouva je deset let stará a podle mého názoru je dobré, abychom uzavřeli novou česko-polskou smlouvu o policejní spolupráci, která by mimo jiné umožnila přeshraniční sledování a přeshraniční zásahy policie,“ řekl Sobotka.

„Je to důležité zejména proto, že tady, byť už v menším rozsahu, ale stále přetrvává problém s nelegální výrobou a prodejem drog,“ zdůvodnil premiér potřebu vzniku nové policejní dohody. V Polsku byly v minulosti snadněji než v Česku dostupné léky obsahující pseudoefedrin, takže je výrobci pervitinu pašovali do Česka, kde z nich vyráběli drogu. „V posledních letech se regulace na polské straně zvýšila, ale stojíme o to, aby polská vláda pokračovala v úsilí regulovat prodej léků, které obsahují pseudoefedrin a další možné zdroje pro výrobu drog,“ řekl Sobotka.

Vzorem pro česko-polskou smlouvu by se měla stát dohoda s Německem, která platí od letošního října. Umožňuje mimo jiné rychlý operativní zásah na území sousedního státu bez předchozího souhlasu druhé strany v případě naléhavé potřeby, například bezprostředního ohrožení života. Takový zásah je možný v pásmu deseti kilometrů od společné hranice.

Sobotka chce dnes se Szydlovou dále jednat o plánu na rozšíření hnědouhelného dolu Turów, který leží nedaleko Frýdlantského výběžku. Podle Sobotky panují obavy, že by rozšíření dolu mohlo ohrozit zdroje pitné vody na české straně hranice. S polskou premiérkou bude diskutovat také o opatřeních pro ochranu ovzduší na obou stranách česko-polské hranice ve Slezsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …