Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach

20.11.2020 11:35

Sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research od března dělá průzkum, v němž detailně sleduje chování a rozhodování lidí při pandemii koronaviru. V rozhovoru pro server Echo24.cz prozradil, že došel například ke zjištění, že strach a obavy panují především mezi lidmi, kteří příliš sledují televizi. Někteří naopak nechodí na testy, protože jim je jedno, zda covid mají, či nemají.

Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto

Při průzkumu se lidí agentura také ptala například na to, proč se nenechají testovat. „Nejčastější odpověď je, že jim je vlastně jedno, zda to mají. Další nemají žádanku a nechtějí platit, nebo není dostupné místo v jejich okolí,“ vysvětluje sociolog.

Tento stav má více důvodů. „Jedním je, že stát nestíhal trasovat kontakty nakažených. Lidem se neozvala hygiena po kontaktu s infikovaným. Tím pádem neměli žádanku na test a museli by si ho zaplatit. To nechtěli,“ dodává.

Ve hře jsou i další důvody, proč se nenechají testovat. Jedním z nich prý je, že z některých míst v Česku se prostě není snadné na test dostat. „Když bydlíte v Tachově, tak vás pošlou do Plzně. A to je padesát minut cesty tam a padesát zpátky. Připočtěte si nějaké čekání a strávíte tím dohromady třeba tři hodiny,“ vysvětluje Prokop.

V rámci průzkumu o tom, jak vládní restrikce a samotný vir proměnuje občanům život, zjistili i to, co je jedním z hlavních důvodu, že mají lidé z koronaviru strach. „Ti, kdo se covidu opravdu bojí, hodně koukají na televizi,“ řekl Prokop. Klíčovým důvodem strachu je tedy i to, jakým způsobem se o koronaviru v médiích pojednává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…