Šok: Evropské unii věří jen 29 procent Čechů

14. 3. 2016 12:40

Lidé stále méně důvěřují Evropské unii a Evropskému parlamentu. Ukázal to průzkum agentury STEM. Nejvíce lidí věří OSN (55 %) a NATO (52 %).

Šok: Evropské unii věří jen 29 procent Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Důvěra v NATO je však poměrně stabilní, na rozdíl od důvěry v Organizaci spojených národů. Ta během roku poklesla o 8 %. V roce 2005 jí dokonce věřilo více než 70 % dotázaných. 

Evropské unii pak důvěřuje pouhých 29 % a Evropskému parlamentu ještě o 5 procent méně. Pokles v důvěru Evropské unii je stálý již od českého předsednictví Unii v roce 2009.

Průzkum ZDE

„Výjimkou bylo pouze krátkodobé zvýšení podílu důvěřujících v roce 2013,“ informuje agentura.

Obdobný případ je i Evropský parlament, kdy po vzestupu na počátku roku 2009 došlo k poklesu na hodnotu 30 % v roce 2012. „Po krátkodobém mírném zlepšení v roce 2013 se aktuálně důvěra v Evropský parlament znovu snížila až na historické minimum,“ konstatuje STEM.

Evropské unii podle průzkumu nejčastěji věří příznivci TOP 09, ale i ANO a lidovců. Naopak nejvýrazněji se snížila míra důvěry mezi stoupenci ODS. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…