Soubor PKF, který nemohl do Číny, zahraje na velvyslanectví USA

12.09.2019 6:33

Orchestr PKF – Prague Philharmonia vystoupí dnes v podvečer v zahradách Petschkovy vily, která je rezidencí amerického velvyslance Stephena Kinga. Americká ambasáda pořádá koncert v době, kdy Čína kvůli neshodám s vedením Prahy zamítla domluvená turné již čtyřem českým hudebním souborům, PKF je jedním z těchto těles, připomněla ČTK.

Soubor PKF, který nemohl do Číny, zahraje na velvyslanectví USA
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda

Koncert bude mít podle americké ambasády zvláštní symboliku.

„Hudba mluví řečí, které rozumí všichni lidé dobré vůle. Musíme zajistit, aby se šířila svobodně a nezávisle, čímž přispěje k většímu porozumění mezi různými kulturami,“ uvedl ke koncertu americký velvyslanec v Praze Stephen King. Souvislost s Čínou americké velvyslanectví výslovně v tiskové zprávě neuvedlo.

PKF zahraje pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele PKF Emmanuela Villauma dvě díla Ludwiga van Beethovena, a to předehru Coriolan a Sedmou symfonii. Vstupenky na koncert se prodávat nebudou. Lidé si ho budou moct poslechnout v Českém rozhlase nebo ho zhlédnout na internetu, například na webu www.pkf.cz.

Vedle PKF zamítla Čína domluvená turné i Pražákovu kvartetu, Symfonickému orchestru Českého rozhlasu (Prague Radio Symphony Orchestra) a hudebnímu souboru Guarneri Trio Prague.

Podle vedení PKF bylo důvodem pro odklad vystoupení v Číně prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Čínským úřadům také vadí postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu. Čína podmínila povolení k turné PKF – Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…