Špidla: Nečasova neochota projednat eurosmlouvu je bezohlednost

21.01.2012 20:06

Pravicový kabinet Petra Nečase by evropskou smlouvu o fiskální unii měl prodiskutovat s Parlamentem. Myslí si to někdejší eurokomisař a mluvčí stínové vlády pro evropské záležitosti Vladimír Špidla (ČSSD). Expremiér zároveň na sjezdu předsednictva sociální demokracie zkritizoval pasivní postoj vlády k tomuto dokumentu.

Špidla: Nečasova neochota projednat eurosmlouvu je bezohlednost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Podle Vladimíra Špidly je současné chování vlády k ostatním parlamentním subjektům bezohledné. "Vláda by tuto záležitost měla konzultovat a měl by se jí zabývat politický systém jako takový," uvedl podle agentury Mediafax Špidla.

Sobotka chce diskusi s evropskými sociálními demokraty

Podobný názor zastává i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Ačkoliv máme silnou pozici na domácí scéně, dosud s námi otázku národní rozpočtové odpovědnosti nikdo neřešil," stěžoval si. Dodal, že premiér by neměl mít strach prodiskutovat problém s poslanci a senátory ČSSD.

Sobotka zároveň informoval o svém plánu probrat otázku těsnější fiskální unie s ostatními evropskými sociálně-demokratickými stranami. Chtěl by se přitom zaměřit především na slabá místa chystané smlouvy – třeba na chybějící harmonizaci daní a zdanění finančních transakcí či na zachování daňových rájů.

Nový bič na dlužníky

Konečná podoba smlouvy o finanční odpovědnosti bude zveřejněna po jednání Evropské rady 30. ledna. Její nástin zatím slibuje přísnější rozpočtová pravidla pro státy eurozóny. Rozpočty těchto zemí by podle smlouvy měly každý rok skončit vyrovnaně nebo v přebytku, maximální přípustný schodek by přitom měl dosahovat 0,5% národního HDP. Nová smlouva slibuje i přísnější tresty pro rozpočtové hříšníky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…