Spor Zemana a Schwarzenberga o velvyslance vyřeší dohoda, tvrdí Nečas

09.06.2013 15:42

Spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o velvyslance se vyřeší dohodou. Uvedl to premiér Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Spor Zemana a Schwarzenberga o velvyslance vyřeší dohoda, tvrdí Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas byl hostem pořadu Otázek Václava Moravce

V minulosti se podobné nesrovnalosti také probíraly a výsledkem byl vždy kompromis, uvedl Petr Nečas. Spor se podle něj také ve světle povodní jeví jako prkotina.

"Vždycky seznam velvyslanců vznikal v trojúhelníku ministr zahraničí, předseda vlády a prezident. Vždycky se odehrál jistý souboj, kde každý z těch tří tam chtěl prosadit některá jména," řekl premiér. Jmenování se podle něj někdy i na celé měsíce zdrželo, odehrávalo se to ale v tichosti a výsledkem byla dohoda. "Pěvně doufám, že do tohoto stavu se opět dostaneme," dodal Nečas.

"Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že i tváří v tvář současné situaci v České republice, jak tady statisíce lidí strádají pod následky povodní, nás to povede všechny a hlavně tedy pana ministra zahraničí a pana prezidenta k tomu, abychom se dohodli. Teď není čas na to hadrkovat se o velvyslance, to je taková prkotina, že je to téměř nedůstojné," dodal předseda vlády.

Miloš Zeman se kvůli šéfům misí dostal do sporu s Karlem Schwarzenbergem nedávno, když ministr odmítl Zemanovy návrhy na pozice v Rusku a na Slovensku. Prezident ale bez toho nechce podepsat zbylé kandidáty, celý proces vysílání šéfů zastupitelských úřadů je tak zablokovaný.

Podobně jako Nečas se vyjádřil již dříve také ústavní právník Jan Kysela, podle kterého se při výběru velvyslanců čas od času objeví někdo, koho si přeje prezident. "To by bývalo mohlo fungovat dál. Děje se to ale mimo světla reflektorů, ne před tím, než začnou nějaká jednání," řekl právník.

Kysela je přesvědčen, že současný spor Zemana se Schwarzenbergem je nešťastným vyhrocením sváru mezi dvěma finalisty nedávné prezidentské kampaně. Spíše než o výklad ústavy, která pověření diplomatů podmiňuje shodou mezi prezidentem a premiérem, jde podle něj o politické soupeření. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…