Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

11.12.2019 9:36

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu vyjádřila k problematice eura. A na pomoc si vzala Cimrmanův dramatický kšaft České nebe.

Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

„Radecký: Útěk může být součástí strategie. Pro vojáka je největší hanebnost de...? Sv. Václav: Degradace. Radecký: To taky. Ale mnohem horší je de...? Komenský: Debilita? Radecký: To taky. Ale ještě horší je... Havlíček: Demokracie. Radecký: To je taky pěkný svinstvo, samozřejmě!“ cituje Lipovská z divadelní hry. 

Anketa

Jak reagovat na střelbu v nemocnici v Ostravě?

hlasovalo: 15423 lidí

Reaguje tak na článek Hospodářských novin, který se týkal eura a nesl název Odpor k euru je součást antibruselské mytologie. Jádro komentáře podle ní spočívá v pasáži: „Ze všech průzkumů také vyplývá, že korunu podporují ti, kteří se dají nejlépe ovlivnit − tedy starší a méně vzdělaná část populace. A nechat je tvořit budoucnost pro všechny, v zájmu zachování politické kariéry jednotlivců, je přinejmenším bláhové.“

„Prezident Reagan ve svém životopise ‚Americký život‘ vzpomínal, jak mu, coby guvernérovi, napochodovala do kanceláře tlupa mladíků, která s ním po revolucionářsku povýšeně jednala. Mimo jiné mu vysvětlili, že jim jako stařec stěží může rozumět, protože oni na rozdíl od něj vyrostli v éře dobývání vesmíru a televize. Reagan lakonicky odpověděl: ‚Máte pravdu. Za našeho mládí nic z toho nebylo. Moje generace to musela pro tu vaši vynalézt.‘ Povýšenecká pasáž z komentáře ty kalifornské klacky čímsi připomíná,“ poznamenala Lipovská. 

Podle jejích slov byla to totiž shodou náhod právě ta „starší část“ populace, kdo před třiceti lety (tehdy jim bylo ovšem dejme tomu 35 a výš) zajistil přechod od socialismu k trhu a od socialismu ke svobodě, kterou někteří (= zdaleka ne všichni) dnešní mladí, perspektivní a vzdělaní snaživě oktrojují. A byli to naopak někteří mladí, perspektivní, vzdělaní, kdo ve své naivitě a nesvatém nadšení pomohli v minulosti leckterým státům upadnout do totality. Popsal to ostatně čerstvý znovuobčan České republiky Milan Kundera v Žertu,“ sdělila. 

„Máme dnes v naší zemi zhruba 8,3 milionů voličů, z toho asi 2,9 milionů penzistů. Voleb do Sněmovny se v roce 2017 zúčastnilo přibližně 5 milionů voličů. Řekneme tedy, že 2,9 milionu ‚starší části populace‘ podpoří korunu, zatímco 2,1 milionů ostatních bude pro euro. Podle komentáře se bude jednat o ‚bláhové ponechání starší části populace, aby tvořila budoucnost pro všechny‘. Dříve se stejný systém nazýval jednoduše – demokracie. Asi se však dnes v Cimrmanově Českém nebi smějeme jiným replikám,“ uzavřela.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…