Starosta Rakovníka: Důležité bude, zda bude někdo odsouzen. A za co

02.08.2013 10:07

Zdeněk Nejdl (ODS) je starostou již více než deset let. V rozhovoru, který poskytl našim stránkám, se svěřil nejen se svými úspěchy, ale řeč byla i o poměrech v zastupitelstvu města či o spolupráci s krajem při řešení stavby obchvatu města. V Rakovníku má být také zrušena vojenská posádka, s čímž ale město nesouhlasí a rozeslalo příslušným orgánům dopisy, ve kterých je vyzývá k přehodnocení rozhodnutí. Jak se situace aktuálně vyvíjí?

Starosta Rakovníka: Důležité bude, zda bude někdo odsouzen. A za co
Foto: archiv ZN
Popisek: Starosta Rakovníka Ing. Zdeněk Nejdl (ODS)

Starostou jste již třetí volební období. Co považujete za své největší úspěchy? A neobáváte se nyní, v souvislosti se zatýkáním v ODS, že vás může značka ODS ve volbách poškodit? Setkáváte se s nějakými negativními reakcemi od občanů?

Už to samo o sobě považuji za úspěch. Koaliční spolupráce funguje dobře, rada města vzniklé problémy a podněty občanů v rámci možností rozpočtu řeší. Město není zadlužené, jsme úspěšní v čerpání různých dotací, jsme schopni schválené projekty spolufinancovat. Kupř. v uplynulém roce se nám za přispění Evropské unie podařilo dokončit rekonstrukci městské památkové zóny s novou atraktivitou – roubenkou Lechnýřovnou, otevřít opravený Dům osvěty, pro sportovce vybudovat cyklostezku propojující Rakovník s Olešnou a pro obyvatele a podnikatele zrekonstruovat komunikaci do Huřvin. Na Husovo náměstí s nově vysázenými růžemi se vrátila jeho dominanta, Mariánský sloup, který byl téměř rok a půl restaurován. Pro rodiny s dětmi jsme realizovali výměnu 4 dětských hřišť, aby naši nejmenší mohli trávit volný čas na nových, bezpečnějších hracích prvcích. V letošním roce byla dokončena realizace projektu Regenerace vnitrobloku Čs. legií – Palackého. Mimo zmíněné velké investiční akce město investovalo také do oprav komunikací, chodníků a schodů. Město je schopno každoročně velice významnou měrou podporovat společenský, kulturní a sportovní život.

Politická situace ve společnosti není dobrá, ODS asi teď opravdu není ta nejlepší značka. Osobně jsem s tím schopen udělat to, že jako starosta a občan města se snažím spravovat chod města podle svého nejlepšího svědomí, podle zákonů této země, transparentně a ve prospěch jeho občanů. Ve svém okolí znám slušné lidi, kteří jsou členy ODS, nikdo z nich není stíhán, nikdo nebyl zatčen. Důležité bude, zda bude někdo odsouzen. A za co. Myslím si, že to zajímá občany i mě nejvíce. Členská základna v Rakovníku nebyla nikdy veliká a zůstala stabilní, dokonce evidujeme nové zájemce o členství. V našem městě se „velká“ politika nedělá, lidé se znají, řešíme problémy věcně. Prvky politické korupce i u nás zasahují do výkonu zastupitelské demokracie, občané se někdy snaží své požadavky prosadit přes svého zastupitele. S negativními reakcemi od občanů vůči ODS jsem se samozřejmě také setkal. 

Ve městě byla na základě koaliční smlouvy zřízena komise pro transparentnost. Co je hlavním úkolem a jak byste za dobu jejího působení její činnost hodnotil? Domníváte se, že se osvědčila?

Komise pro transparentnost byla zřízena radou města jako iniciativní a poradní organ rady obce v oblasti transparentnosti procesů obce na místní úrovni, svoji činnost vykonává podle statutu schváleného radou města dne 1. 2. 2011.  Komise byla zřízena za účelem naplnění strategie maximální přehlednosti a otevřenosti veřejné správy města Rakovníka a Městského úřadu Rakovník. Od svého vzniku iniciovala a pomohla prosadit například zveřejňování faktur a ostatních výdajů města, zveřejnění nájemních smluv. Pravidelně se zabývá činností městské policie: Vytvořila a nechala schválit její koncepci a v poslední době pracuje pro radu města na jejím hodnocení. Myslím tedy, že svou činností naplnila svoji úlohu.

Opozici ve městě nepovažujete za konstruktivní. Jak byste ale celkově hodnotil spolupráci v rámci koalice? Podařilo se vám v tomto volební období prosadit všechny vaše priority?

Spolupráci v koalici hodnotím kladně, hlavně se to projevuje v činnosti rady města. Rada města řeší někdy opravdu složité problémy, ale diskuzí nalezneme většinově přijatelné řešení, které pak všichni respektují, i když hlasují v konkrétním případě jinak. Zatím ani v zastupitelstvu města nenastala situace, kdy bychom museli svolat zásadní koaliční jednání z důvodu, že by přijaté řešení problému mohlo koalici rozdělit. Všechny zásadní priority jsou již splněny, nebo se připravují. Hlavně ze strany ODS jsme si kladli jen jasné a reálné cíle. Jsem rád, že se máme čím pochlubit.

Jak aktuálně vypadá situace kolem stavby obchvatu města? Domníváte se, že se jej podaří v dohledné době realizovat?  A jak byste v tomto směru hodnotil spolupráci s krajem?

Zastupitelstvo města schválilo variantu řešení, v níž město Rakovník zajistí vydání územního rozhodnutí pouze pro trasu B3 a následně by celou část této stavby předalo Středočeskému kraji k realizaci. Za tímto účelem město Rakovník na základě usnesení zastupitelstva připravilo smlouvu o společném postupu města a kraje na realizaci přeložky krajské komunikace II/229 - trasy B3 - a tu město zaslalo v červenci 2012 na odbor dopravy KÚ k projednání v orgánech kraje. Po půl roce bez odpovědi v únoru 2013 město projednání v orgánech kraje zaurgovalo. Na naši urgenci KÚ zareagoval tím, že nám zaslal jejich návrh vzorové smlouvy, který se pro město Rakovník ukázal jako krajně nevhodný (řešil jinou problematiku). Proto město po projednání v orgánech města v květnu 2013 odeslalo opět žádost o projednání v orgánech kraje původní smlouvy o společném postupu připravené městem Rakovník v roce 2012. Do současné doby samosprávné orgány Středočeského kraje podle našich informací tuto smlouvu neprojednávaly a nereagovaly. Zajištění výkupů dalších pozemků a vydání stavebního povolení by mělo být již záležitostí vlastníka budoucí přeložené komunikace, kterým bude Středočeský kraj, protože se jedná o přeložku stávající krajské komunikace II/229. Město Rakovník usnesením rady města kraji deklarovalo, že po realizaci přeložky krajské komunikace II/229 úseku B3 (podél Luženské ulice, tj. napojení krajské komunikace II/229 přímo na krajskou komunikaci II/237 u AUTOSTOPu) převezme do majetku a správy stávající komunikaci II/229, a to v úseku od křižovatky u Tesco až po křižovatku u soudu, tj. v délce překládaného úseku. Do budoucna, v případě pokračování v realizaci přeložky (trasy B1 od AUTOSTOPu ke kruhovému objezdu na Plzeňské ulici) krajské komunikace II/229,  by následoval obdobný postup a město by pak do majetku a správy převzalo i zbývající část komunikace II/229 od křižovatky u Tylova divadla po kruhový objezd na Plzeňské ulici. Město Rakovník má v současné době pod kontrolou nebo zasmluvněnou většinu pozemků (cca 90 %) pod trasou překládané komunikace II/229 - obchvatu B3. Vydání územního rozhodnutí tedy v podstatě nic nebrání, protože stavba je z hlediska územního plánu sídelního útvaru Rakovník, resp. jeho přijaté  změny, stavbou veřejně prospěšnou.

Vy osobně jste velmi znepokojen rozhodnutím zrušit vojenskou posádku v Rakovníku. Radnice také již zaslala příslušným orgánům dopisy, v kterých je vyzývá k přehodnocení rozhodnutí. S jakou zpětnou vazbou jste se setkal? Sešel se například s vámi již na toto téma někdo z nové vlády?

Zastupitelstvo města schválilo na svém zasedání usnesení, v němž vyjadřuje jasný nesouhlas se zrušením vojenské posádky v našem městě a pověřilo mě jednáním s vedením Ministerstva obrany ČR a příslušných výborů Poslanecké sněmovny a Senátu. Na začátku července mě v Rakovníku navštívili ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel, kteří mě o svém záměru zrušit k 1. 1. 2014 rakovnickou posádku informovali s tím, že se jedná o definitivní rozhodnutí.

Jedinou reakcí na dopis, který jsem na základě usnesení zastupitelstva města zaslal Výboru pro obranu a Výboru pro bezpečnost PS PČR a Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PS PČR, byla odpověď poslance Jana Vidíma (předseda Výboru pro obranu PS PČR), který mě informoval, že požádal Ministerstvo obrany ČR o vyjádření k dané věci. Nikdo další zatím nereagoval.

Jak jste uvedl pro naše stránky loni, není nic zásadního, co by město Rakovník významně trápilo. Vidíte tak Rakovník jako ideální místo pro život? Jaké jsou zde pro občany nejen pracovní, ale například i kulturní možnosti?

Samozřejmě je s ohledem na měnící se požadavky ze strany veřejnosti vždy co zlepšovat. Běžný chod města, resp. ty základní služby, které by mělo zajišťovat, je po technické stránce bezproblémový. Větším problémem pro Rakovník je v současnosti snad jen rozhodnutí o odchodu zdejší vojenské posádky, které s sebou přináší řadu nepříjemností a zároveň vyvolává řadu otázek, např. zda bude mít odchod vojáků významný negativní dopad na ekonomiku města, co se stane s opuštěným areálem kasáren aj.

A jestli se ptáte na Rakovník jako ideální místo pro život... Samozřejmě se snažím, aby život zdejších obyvatel byl co nejkvalitnější a nesetkávali se s ničím, co by jeho komfort mohlo snižovat. Pravdou však je, že v některých věcech jednoduše nikdy nedosáhnete „celospolečenského“ konsenzu, nedojdete obecného blaha. Laicky řečeno ne všem se svou prací můžete zavděčit.

Čím láká radnice turisty do Rakovníka? A na co byste pozval čtenáře v druhé polovině prázdnin?

Centrum Rakovníka tvoří 400 m dlouhé Husovo náměstí, jehož dominantu tvoří náročně zrestaurovaný Mariánský sloup. V loňském roce byla v blízkosti náměstí otevřena roubenka Lechnýřovna, kde je stálá expozice loutek a kulturní historie Rakovníka a průběžně se zde konají různé další výstavy a akce (nejen) pro rodiče s dětmi. Přímo v centru Rakovníka mohou turisté vystoupat na Vysokou bránu, odkud je nádherný rozhled na celé město včetně jeho historického centra. Rakovník a jeho okolí je však především místo s krásnou přírodou, lákající na výlety na kole i pěšky. Je zde velké množství cyklotras i pěších stezek, hradů, zřícenin, přírodních památek aj. Dá se říct, že je Rakovník ideálním výchozím bodem pro trávení aktivní dovolené v regionu.

Největší akce léta, Rakovnické cyklování, se konala v druhé polovině července. V druhé polovině prázdnin můžeme nabídnout například výstavy v Muzeu T. G. M. či Rabasově galerii, pravidelně zde v letních měsících promítá letní kino a na závěr prázdnin se uskuteční Posvícení s koncerty, výstavami a dalšími zajímavými akcemi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …