Svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy, bije na poplach filozof Kroupa

30.09.2016 22:13

Není vám lhostejný osud demokracie v Česku? Tak o ni pečujte, žádá disident, filozof a bývalý politik Daniel Kroupa v „Demokratickém manifestu“. Má totiž za to, že svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy. Nelze prý přitom popřít, že pro toto ohrožení připravili půdu sami demokratičtí politici, kteří s pomocí slovníku politické korektnosti vytlačovali z veřejného prostoru debatu o reálných obavách občanů.

Svoboda a demokracie v naší zemi jsou ohroženy, bije na poplach filozof Kroupa
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

„Víme, že prostředí pro ně příznivé u nás i v zahraničí vytvářeli po léta demokratičtí politici, kteří neměli odvahu uskutečnit nezbytné reformy, jimiž by omezili byrokracii a korupci a vypořádali se s důsledky hospodářské krize. Jsou to politici neschopní vystoupit a zakročit včas proti šíření radikálních směrů podrývajících demokracii, neschopní čelit reálným nebezpečím, která oprávněně znepokojují veřejnost. Víme také, že hněvivou reakci veřejnosti podněcovala manipulovaná a předpojatá veřejná debata vedená takovým politicky korektním jazykem, který znemožňoval nezúčastněným lidem vyjádřit oprávněné obavy a ostrakizoval každého, kdo se mu nepodřizoval,“ uznává Kroupa.

Manifest naleznete ZDE

To prý ale neznamená, že bychom měli ustupovat autoritářským vládcům, podléhat autoritářským tendencím a vzdávat se své svobody. Stále totiž platí, že liberální demokracie rozhodně není tím nejlepším ideálem vlády a není prosta chyb, ale dosud nikdo nic lepšího nevymyslel.  

Kroupa tvrdí, že radikálové se snaží ovládnout společnost tím, že v ní vyvolají strach, třeba i z přehnaných nebezpečí, pasují se do role ochránců národa a ve jménu dobra tohoto národa osekávají svobodu jedince. „Stejnou taktiku použili fašisté, nacisté, komunisté a dnes tutéž používají islamisté a jiní radikálové," míní filozof.

„Je na každém občanovi, zda se nechá zmanipulovat,“ soudí Kroupa. Autoritářským tendencím se dle jeho názoru můžeme postavit a to tak, že si pojmenujeme hodnoty, za které stojí za to bojovat a následně za ně opravdu bojovat budeme, jak to činili už T. G. Masaryk nebo Václav Havel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…