Svoboda je v Česku v ohrožení, bije na poplach MF Dnes. Proč?

28.07.2014 7:24

Pod titulkem „Soud prolomil svobodu tisku“ píše pondělní MF Dnes o o víkendu zveřejněné zprávě, podle níž Okresní soud v Ostravě před třemi lety povolil policii odposlouchávat tehdejšího redaktora MF Dnes Janka Kroupu a jeho kolegu z Práva Jakuba Svobodu. Soud tak rozhodl na základě žádosti policejního protimafiánského útvaru. Ten se snažil mezi policisty najít člověka, který měl novinářům vynést identitu utajeného svědka v kauze nákupu předražených armádních vozidel Pandur.

Svoboda je v Česku v ohrožení, bije na poplach MF Dnes. Proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Podle redakcí osloveného ústavního právníka Jana Kysely soud povýšil zájem nalézt neloajálního policistu nad ochranu zdrojů novinářů. „Tady bych se přikláněl k rozhodnutí soudu,“ cituje list Kyselu.

Stíhání novinářů v podobném případu před 14 lety zastavil prezident

Deník nicméně připomíná případ z roku 2000, kdy dva novináři MF Dnes, Sabina Slonková a Jiří Kubík byli obviněni za to, že neprozradili jméno člověka, od něhož získali dokument o akci Olovo, jenž měl diskreditovat tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou z ČSSD. Jejich stíhání tehdy zastavil prezident Václav Havel. Nemohlo tak dojít k soudu, který by jednoznačně rozhodl, jestli mají novináři právo na ochranu svého zdroje tak, jako je tomu všude v civilizované Evropě, nebo má policie právo kdykoliv z novinářů vytáhnout, cokoliv si přeje.

Když na Západě policie tlačí na novináře, je z toho skandál

List také cituje publicistu Karla Hvížďalu, podle něhož by na Západě takový případ vzbudil mnohem větší ohlas. „Když už se tam občas policie pokusí takto tlačit na novináře, média na to upozorní a je z toho vždycky skandál,“ řekl Hvížďala listu s tím, že například v Německu je ochrana zdrojů novinářů deklarovaná rozhodnutím Ústavního soudu. „U nás samozřejmě nic takového není,“ dodal publicista.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…