Tak drsné volby USA nepamatují. Na Trumpových mítincích začíná téct krev

14. 3. 2016 16:10

Nejkontroverznější kandidát na prezidenta USA, miliardář Donald Trump, opět zaplnil titulky novin. Tentokrát mu stačilo jen nezúčastnit se vlastního vystoupení. Ty se totiž poslední dobou stávají stále násilnějšími. Trump, který podle svých odpůrců rozděluje společnost, svým vystupováním totiž vždy vybičuje adrenalin všech přítomných. A ti pak mluví pěstmi. Občas to dokonce zvládnou už i bez něj.

Tak drsné volby USA nepamatují. Na Trumpových mítincích začíná téct krev
Foto: repro Fox News
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Donalda Trumpa čekala v pátek zastávka na chicagské univerzitě v Illionis. Chicago je přitom známé jako nejrozmanitější bašta demokratů v celé USA, a tak se na jeho vystoupení sešlo velké množství Trumpových příznivců i odpůrců. A ve chvíli, kdy všem přítomným oznámil zástupce Trumpovy kampaně, že podnikatel z bezpečnostních důvodů nevystoupí, strhla se mela.

Výsledkem byla roztržka mezi Trumpovými příznivci, odpůrci i policií, zatčeno bylo několik lidí včetně jednoho reportéra a podnikatel celou událost okomentoval strohou stížností: „Je smutné, když nemůžete vystoupit. Co se stalo se svobodou projevu?“

Již před samotným začátkem Trumpova projevu, ke kterému nakonec nedošlo, byla atmosféra velmi napjatá. V budově univerzity si mezi sebou znepřátelené tábory vyměňovaly nadávky, vulgárně na sebe pořvávaly a urážely se. Tábor Trumpových příznivců se neštítil rasistických urážek, studenti na druhé straně volali „Fuck Donald Trump“ a provokovali příslušníky policie.

Pak na pódium vystoupal pracovník Trumpovy kampaně a oznámil, že z bezpečnostních důvodů se vystoupení odkládá na neurčito. „Mnohokrát děkujeme za vaši účast a prosím, jděte v míru,“ prohlásil a hned poté nastal chaos.

Oba tábory přidaly na hlasitosti, Trumpovi odpůrci slavili vítězství skandováním jména demokratického kandidáta Bernieho Sanderse, zatímco jeho příznivci buráceli: „My chceme Trumpa!“ Odsud už to bylo jen pár okamžiků k první roztržce, jejímiž iniciátory byli Trumpovi odpůrci.

Ti totiž spontánně zablokovali průchod z garáže, čímž znemožnili mnoha lidem v odchodu z projevu. Mezitím na ně z vyšších pater garáže plivali Trumpovi příznivci, z nichž někteří nakonec byli napadeni rozvášněným davem.

Nejde však zdaleka o první násilná střetnutí, ke kterým došlo v průběhu Trumpových vystoupení. Před svým večerním projevem v pátek, když podnikatel vystupoval v St. Louis, došlo k více než třiceti zatčením. „Část problému a část důvodu, proč tak dlouho trvá vyhodit protestující z projevů, je, že už nikdo nechce nikomu ublížit,“ postěžoval si Trump. „Dřív se vyvozovaly důsledky. Dnes již žádné nejsou. Ti lidé jsou špatní pro naši zemi. Vy to vůbec nechápete, vůbec to nechápete.“

Minulý týden došlo mimo jiné k dalším napadením, kdy Trumpův osmasedmdesátiletý příznivce napadl jednoho z protestujících a manažer jeho kampaně údajně napadl reportérku webu Breitbart Michelle Fieldsovou. Trump se mimo jiné vyjádřil, že přemyšlí, že by seniornímu přiznivci zaplatil soudní výlohy.

Stále násilnější protesty vůči stále fanatičtějším příznivcům se však staly terčem kritiky ostatních prezidentských kandidátů. Republikánský senátor Ted Cruz například odsoudil celou Trumpovu kampaň, která podle něj nese zodpovědnost za prostředí, jež vytváří.

Marco Rubio se na druhou stranu opřel do Chicaga a protestujících, kteří za vyvolávání nepokojů podle něj zřejmě dostali zaplaceno. Bernie Sanders jej označil za „patologického lháře“.

Jedno je však zcela jasné, Donald Trump mění politickou kulturu celých Spojených států, zatímco tvrdí: „My neprovokujeme. My chceme mír ... nechceme potíže.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…