Tak kdo je to ten uprchlík? Zde je jednoznačná odpověď, plus návrh na tvrdý zákrok

30. 9. 2015 10:45

Poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský se na serveru NeviditelnýPes.cz zamýšlí nad uprchlickou krizí a nad tím, jak rozlišit migranty. „Pomoc ano, ale jen těm, co ji opravdu potřebují,“ říká Zdechovský.

Tak kdo je to ten uprchlík? Zde je jednoznačná odpověď, plus návrh na tvrdý zákrok
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Uprchlíci a ekonomičtí migranti. Kdo je kdo?“ ptá se Zdechovský. A zároveň ihned odpovídá, že i když rozlišení nemusí být vždy jednoduché, rozdíl mezi oběma skupinami opravdu existuje. „Pomůže nám, když se podíváme na mezinárodně právní dokumenty upravující postavení a práva uprchlíků. Úmluva o právním postavení uprchlíků a na ni navazující Protokol z roku 1967 považují za uprchlíka osobu, které by v případě návratu hrozilo pronásledování nebo smrt. Tím je třeba se také důsledně řídit,“ říká. 

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Přeji vám krásné prožití vánočních svátků a PF 2017
  • europoslanec

Podle něj je rozlišení mezi oběma skupinami nezbytně nutnou podmínkou k alespoň částečnému zastavení náporu migrantů. „Je třeba dát lidem v těch ‚problémových‘ bezpečných zemích najevo, že na azyl nárok nemají. Chtějí-li pracovat v EU, mohou a musejí tak učinit legální cestou na zelenou kartu,“ uvedl s tím, že jediný, kdo by mohl vstoupit nelegálně do schengenského prostoru, by měli být uprchlíci ze zemí zmítaných válkou či diktaturou. A tyto země by měl stanovit seznam zemí platný pro celou Evropu.

Původní text ZDE.

Podle Zdechovského je také nutné důsledné uplatňování vymahatelnosti práva. „Každý, kdo nedostane kladné stanovisko k žádosti o azyl, musí být bezpodmínečně vyhoštěn! Bohužel, zvláště německý přístup byl v této věci velmi laxní. Ptám se, jak může fungovat stát, který důsledně neuplatňuje represe v případě porušení pravidel? Jsem pro solidaritu s lidmi, kteří ji opravdu potřebují. Ostatní však musí počítat s tím, že se musí dostat do EU legální cestou,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Důrazné varování redaktorům ČT: Dopadnete špatně, píše Jaroslav Plesl. A po včerejší show se Schapirem...

10:00 Důrazné varování redaktorům ČT: Dopadnete špatně, píše Jaroslav Plesl. A po včerejší show se Schapirem...

Česká televize si podle šéfredaktora MF DNES koleduje o to, že diváci, respektive strana zastupující…