Takto několik českých komunistů oslavilo Velikonoce. Vyrazili do Německa před americkou základnu a...

28. 3. 2016 5:00

REPORTÁŽ Velikonoce patří v Německu kromě duchovním svátkům také mírovým pochodům. Již desetiletí se tu manifestuje vesměs proti americkým vojenským základnám, ale také za mír a stranou nejsou ani aktuální otázky dané doby. Nejinak to bylo i letos. ParlamentníListy.cz se zúčastnily akce v Ansbachu. Tisíce lidí však demonstrovaly také v Erlangenu nebo Norimberku. Do Velikonočního pochodu proti vrtulníkové základně v Katterbachu u Ansbachu se aktivně zapojili i čeští komunisté z Plzeňska, kterých sem přijelo více než 30.

Takto několik českých komunistů oslavilo Velikonoce. Vyrazili do Německa před americkou základnu a...
Foto: Václav Fiala
Popisek: J.Kohlíček za KSČM stál v čele protestního pochodu

Fotogalerie: - Mírový pochod v Ansbachu

Němečtí senioři na mírovém pochodu
Komunisté z Plzeňska před americkou vojenskou zákl...
Na Mírovém pochodu
Bubeníci sklidili potlesk
Pochodu se účastnili i němečtí Zelení
Městská radnice v Ansbachu se smutečními stuhami. ...

Českou levici vedl europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček, který se se svými kolegy akce zúčastnil již po osmé. „Před těmi léty kolegové z Německa přijeli k nám, aby nás podpořili v případu Brdy, jeli jsme demonstrační jízdu na kole napříč Brdy z Plzně do Rožmitálu.Vybírali jsme, kde by to mohlo být. Dohodli jsme se na Ansbachu, organizátoři už vědí, že přijeli Češi a znají ty jednotlivé osoby. Pro mne je to již naprosto jasný začátek velikonočních svátků,“ řekl pro ParlamentníListy.cz komunistický europoslanec.

Vrtulníky na Rusko?

Začátek protestů spočíval v malé manifestaci před vjezdem do základny. Té se zúčastnilo několik desítek lidí – německých komunistů (DKP), strany Linke, motorkářů a českých komunistů s rudými vlajkami s třešněmi a státními vlajkami ČR. Jednotliví řečníci odsuzovali americké vojenské angažmá na Blízkém východě a připomněli historii základny. „Kattrbach bylo vždy místo, kde se připravovala válka. Nejdříve se tu cvičila legie Kondor, která pomáhala Frankovi v boji proti republikánům ve Španělsku, v současné době se tu cvičí piloti bojových vrtulníků pro Afghánistán. Doufám, že budeme tak úspěšní, když jsme společně demonstrovali v  Brdech proti americké radarové základně, která nakonec nebyla realizována,“ uvedl zástupce strany Linke, Gustl Ballin. Jeden z hlavních organizátorů protestu, třicetiletý Boris-André Meyer připomněl problémy se základnou, jako je znečištění životního prostředí a především spodních vod a hluk. I když se počet vrtulníků snížil pod stovku, problémy přetrvávají. Navíc podle něj prostor základny by mohl sloužit městu jako průmyslová zóna.

„Omezení letů je způsobeno přesunutím vrtulníků do nových destinací, jako je Bulharsko, Rumunsko nebo pobaltské státy,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Kohlíček. „Takže tady v  Katterbachu budou stále stejné exhalace, stejné problémy s hlukem. Dříve se hovořilo o redukci základny, Tehdy tu byly instalovány rakety krátkého doletu, a jejich omezení byl důsledek ujednání mezi USA a SSSR. V současné době se několik základen v Německu zmenšuje. Němci jsou za to rádi, protože jde o průmyslovou zónu na jedné straně, na druhé straně je to nový park. Například se tu chovají koně Převalského, takže se zvažuje o jejich introdukci do mongolské přírody, tak jak to děláme my.“

Když Bundeswehr haraší zbraněmi

V prohlášení strany Linke bylo mimo jiné uvedeno, že "ve spolkové vládě se mlčí k utlačování Kurdů a ostatních opozičních sil, protože Erdogan by měl za odměnu podržet v  Turecku utečence. V  Německu atomové zbraně USA budou modernizovány. Bundeswehr oslavuje 60. výročí existence velkou ofenzívou při získávání mladých mužů. Do roku 2030 se má vydat 130 miliard euro navíc pro vybavení Bundeswehru, zároveň však všude chybí peníze – pro výstavbu i sociální oblast. Další významný bod je válka v Sýrii. V prosinci 2015 se spolkový sněm usnesl, že Bundeswehr má být nasazen v Sýrii. Tato účast na válce je v protikladu s naším základním zákonem a s právy člověka. Válka proti teroru začala v  Afghánistánu a vyvolala pouze nový teror. Německo je už nyní jedna z mnoha bojujících stran v syrské válce. Žádnému státu přitom nejde o ochranu lidských práv, nýbrž o zajištění jeho zájmů v regionu. Již dlouho jsou německé zbraně ve velkém exportovány do tohoto regionu. Nasazení těchto zbraní ničí životní podmínky lidí. Zejména jsou tím postiženy národy Sýrie. Pro mnoho lidí je útěk jedinou cestou, jak se z toho dostat. Pokud tato válka pokračuje, budou lidé odtud utíkat. Přes jakékoliv ploty či přes moře. Dokud nebude v Sýrii mír, budou lidé v této válce i na útěku umírat. Požadujeme od spolkové vlády okamžitý odchod ze Sýrie a ukončení německé podpory Erdaganově válce proti Kurdům. Požadujeme zastavení všech dodávek zbraní včetně licencí. Humanitární pomoc pro utečence v Sýrii a sousedních státech. Vyvinout tlak na Turecko, Saúdskou Arábii a Katar, aby jejich podpora IS a jiných teroristických organizací byla zastavena. Zasadit se o příměří jako předpoklad politického řešení. Lidé v Sýrii musí sami rozhodnout o své budoucnosti. Proto demonstrujeme při tomto Velikonočním pochodu společně za mír a za svět bez násilí a bez vykořisťování…,“ uvádí se doslova v prohlášení, vydaném k mírovým velikonočním pochodům.

Místní pozdravila i azylantka ze Sýrie, která v městečku žije už několik let a dobrou němčinou velmi poděkovala místním za vstřícný postoj. Není žádným tajemstvím, že právě strana Linke je ve vztahu k běžencům velmi kladně zaměřena.

Trojských koní je více

Odpoledne pak začal hlavní program. Po třičtvrtěhodinovém vystoupení mírových aktivistů, kdy bylo poukázáno na vážnou situaci v Sýrii, kdy bylo odsouzeno Turecko, ale i připravované dohody TTIP a CETA a účastníci se vysmáli americkému prezidentovi Obamovi jako mírotvůrci a nositeli Nobelovy cenu míru, začal za zvuku bubnů pochod centrem města. Projevů se zúčastnilo zhruba 250 lidí, ale na pochodu jich bylo mnohem více – podle organizátorů určitě 4000. A vesměs mladých lidí a také rodiny s dětmi. Podle vlajek se dalo poznat, že nechybí ani Zelení a samozřejmě těch několik postarších českých komunistů rovněž nechybělo. Dohled policie byl nenápadný, nebylo vidět natáčení či „demonstraci síly“, jak se podivovali někteří čeští účastníci pochodu. „Policie není tak vidět – policie se chovala korektně v průběhu demonstrace a druhý den vybrala kancelář Linke,“ zchladil chválu europoslanec Kohlíček vzpomínkou na nedávnou antifašistickou demonstraci v Lipsku. „Oni jsou korektní, když by tam byli nějací novináři, ale jinak tvrdě zasáhnou.“

Okolní přihlížející účastníky pochodu přátelsky zdravili, a to se týká i řady utečenců tmavší barvy pleti, kterých v oknech, lemujících průvod, oproti loňskému roku značně přibylo.

Od Baden-Badenu po Kosovo

„Víte, mladí kluci si s moderní technikou rádi hrají a může se stát leccos,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz Kohlíček se svými obavami. „Každé rozestavení moderní techniky je potencionálně nebezpečné a takováto vojenská technika, mnohdy v rukou lidí, u nichž nemůžeme říci, že jsou zcela duševně vyspělí a že nejsou nikdy opilí, nikdy neberou žádné drogy, tam je to nebezpečné. Další jednotky se zde budou trénovat paradoxně na pouštní podmínky ve střední Asii, to mohla vymyslet jen hlava, která nese zelený mozek,“ zlobil se Kohlíček. A kolik je v Německu amerických vojáků? „Řádově několik desítek tisíc a základny najdete tradičně v oblasti severní části svobodného státu Bavorsko a pokračuje to až po Baden-Baden, kde je americká letecká základna.“

„V USA je obrovská neoficiální nezaměstnanost a do určité míry to obrovské množství vojáků řeší tenhle jejich problém. A základny posunují k potencionálním válčištím. Je pro ně atraktivní si vybudovat nové základny, protože Poláci tradičně, alespoň část jejich vedení, trpí rusofobií. V pobaltských zemích je snaha nadále ruské občany proti všem mezinárodním dohodám brát za neobčany a je snaha dokonce i oslavovat ty, kteří bojovali v jednotkách SS. Bulharsko a Rumunsko jako nejslabší články velmi hbitě naskočily na to, že dvě až tři základny v každém státě tady Američané vybudují,“ uvedl dále Kohlíčk. A ke Kosovu řekl: „Tu potřebovali Američané vybudovat na Balkáně. Jako největší vojenská základna v Evropě to jen potvrzuje. V zemi jsou největší naleziště rud a komu to patří? Nejsou to ani kosovští Albánci, ani Srbové….“

„V Německu tyto pochody nebyly vázány na komunistickou stranu, ta byla jen jednou z malých součástí. A základny jsou to evidentně okupační, ať už je tam velitel kdokoliv. Řada Němců, kteří nejsou vyloženě pravičáci, to berou jako újmu,“ uvedl na závěr pro ParlamentníListy.cz europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…