Telička navrhuje snížení počtu eurokomisařů na polovinu

29.08.2017 14:45

Počet členů Evropské komise by se měl snížit na polovinu. Zároveň by se měla zdůraznit kontrolní role Evropského parlamentu (EP) vůči Komisi, řekl dnes v Praze novinářům místopředseda EP Pavel Telička (nestraník za ANO). Pokud k reformám nedojde, Evropská unie podle něj nezíská zpět důvěru občanů, píše ČTK.

Telička navrhuje snížení počtu eurokomisařů na polovinu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička

„Komise je přebujelá. Ale nikoli v úřednickém stavu. My dnes máme tak početné kolegium komisařů, že dnes má předseda Komise už problém vymyslet portfolio. Jinými slovy, některá portfolia jsou umělá,“ řekl Telička. Podle evropských smluv vysílá do EK svého zástupce každý členský stát, v současnosti jich tak je 28.

Telička navrhuje snížení počtu komisařů na 14. „Měla by to být polovička, aby tam mohla být nějaká objektivní rotace,“ řekl. Podle něj by tento krok navíc přispěl k odstranění vazeb mezi komisaři a členskými státy, takže by se snížila závislost Komise na státech. „Realita je dnes taková, že někteří komisaři fungují jako prodloužená ruka členských států,“ uvedl.

Zároveň by podle něj měla posílit role EP vůči Komisi. „Je na místě, aby parlament měl podstatně větší kompetence ve vztahu ke Komisi, co se týká její kontroly, až po vyslovení její nedůvěry,“ řekl Telička. Voličům je podle něj třeba zdůrazňovat, že při hlasování v evropských volbách rozhodují i o předsedovi příští Komise.

K současnému předsedovi EK Jeanu-Claudeu Junckerovi má Telička výhrady, podle něj se necítí být příliš vázán postoji europarlamentu. „Já osobně mám dojem, že Komise, a zejména, pokud ji vede člověk, který byl 18 let premiérem, se více váže k hlavám členských států, a to znamená především k některým hlavním městům, a podstatně méně k volenému orgánu,“ řekl.

Reforma unijních institucí je podle Teličky nutná, i když by některá navrhovaná opatření vyžadovala úpravu základních smluv, která by podléhala schválení všemi členskými státy. „Pokud budeme pokračovat tak jako dosud, tak je to pro mě plíživá dezintegrace Evropské unie,“ varoval. Bez reformy EU se podle něj nepodaří obnovit důvěru evropských občanů k Unii.

Telička také v této souvislosti kritizoval české politiky, že se nedostatečně zasazují o evropskou tematiku. Vadí mu zejména to, že česká reprezentace Unii často kritizuje, ale nepřichází s alternativními návrhy řešení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…