Těžká rána Zemanovi z TOP 09: Co si to na nás ten kryptokomunista vymýšlí? Chce nás provokovat?

22.07.2017 7:31

Senátor za TOP 09 Tomáš Czernin se rozčílil kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman navrhl předsedu Jazzové sekce Karla Srpa do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Těžká rána Zemanovi z TOP 09: Co si to na nás ten kryptokomunista vymýšlí? Chce nás provokovat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin

„Co si to na nás ten kryptokomunista vymýšlí? Chce nás provokovat? Nezvolili jsme Procházkovou, nezvolíme Srpa!“ napsal jasně Czernin na Twitteru.

Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát pravděpodobně na podzim. Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar nominaci nechtěl příliš komentovat. „To je věc prezidenta. Až to přijde, tak to budeme řešit,“ řekl ČTK. „Nevím, jak kolegové, ale za sebe mohu říci, že mou podporu (Srp) nemá,“ uvedl místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů.

„O funkci jsem si neříkal, avšak pokládám navržení za velkou čest nejenom pro mne, ale i pro Jazzovou sekci,“ sdělil ČTK Srp. Dodal, že hodlá posílit vědeckou úlohu Ústavu pro studium totalitních režimů, revokovat případná subjektivní rozhodnutí a nevracet se ke zpolitizování vedení. „Již minul čas honů na čarodějnice a nastává doba pro objektivní historickou práci, avšak znovu a znovu ověřovanou dalšími generacemi,“ uvedl.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se Ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.

Premiér přesto odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. Podle Lidových novin podával komunistické tajné policii informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi. O Srpově spolupráci s StB mluvili také Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Přestože byl Srp po politickém procesu v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně, od etické komise nedostal osvědčení účastníka protikomunistického odboje.

Srp by mohl v radě ústavu nahradit zesnulou Naděždu Kavalírovou, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Zeman původně na její místo navrhoval spisovatelku Lenku Procházkovou, signatářku Charty 77. Senát ji ale odmítl. Její nominaci provázela kritika jejích současných postojů nejen vůči NATO a EU, ale i k hodnocení minulosti. Podle kritiků k němu přistupuje ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…