Tohle je noční můra. Generál Šándor mluvil nejen o ochraně Obamy

03.10.2014 19:46

Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor byl hostem pátečního Interview ČT24. Vyjadřoval se mimo jiné k pochybením ochranky prezidenta USA Baracka Obamy. Kvůli těmto pochybením už rezignovala první dáma, která šéfovala agentům chránícím snad nejhlídanějšího člověka na světě. A jak je to s ochranou českých politiků? Šándor poukázal na velké chyby.

Tohle je noční můra. Generál Šándor mluvil nejen o ochraně Obamy
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

„Já pořád věřím, že Obama je nejstřeženějším mužem na světě,“ prohlásil v úvodu Šándor. Některým lidem se však dokonce podařilo proniknout do blízkosti Bílého domu. „Tady jde evidentně o selhání lidí, kteří měli za úkol sledovat kamerový systém,“ podotkl také generál ve výslužbě. Poukázal také na to, že prezidentova ochranka hlídá i jiné státníky, kteří přijedou do USA.

Pohyb bez ochranky je hazard

„Nejhorší je, když do té práce vstoupí rutina. Když lidé jdou, ale mají představu, že se vlastně nic nestane, protože je všechno zajištěno. Je to pocit sebeuspokojení, kdy se přestane sledovat, přestane se trénovat, neudělá se odpovídající rekognoskace terénu a podobně,“ popsal rizika Šándor. Absolutní tragédií je, když se státník rozhodne pohybovat v davu lidí na veřejném prostranství. „To je noční můra každé ochranky,“ prohlásil.  

Dotkl se v této souvislosti i incidentu v Chrastavě, který se týkal exprezidenta Klause. V tomto případě ochranka selhávala od počátku až do konce. Za zbytečně populistické označil i odmítnutí ochranky ze strany expremiéra Petra Nečase.

Šándor se vyjádřil také k tomu, že by se šéfem vojenské rozvědky měl stát nevoják Jan Beroun. „Představme si, že proběhne jednání NATO, kterého se zúčastní pan Beroun a bude mezi sedmadvaceti vojáky jediný nevoják,“ podotkl host pořadu. To, jestli vojenské zpravodajství funguje a bude fungovat pod novým šéfem, je spíše otázka na politiky, kteří dostávají od rozvědky informace. Podle Šándora je otázka, zda rozvědka předala odpovídající informace k Ukrajině i k Islámskému státu, a to je skutečně na posouzení lidí, kteří tyto zprávy studují.

V pořadu došlo i na kauzu Nagyová, během níž údajně došlo ke zneužití rozvědky. Podle Šándora museli zneužití zpravodajci vědět, že udělali chybu, protože zřejmě jednali na přání osoby, která je podle zákona rozhodně úkolovat nemohla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…