Tomáš Halík: Když někdo nepozná rozdíl mezi Milošem Zemanem a Ježíšem Kristem...

02.02.2015 17:56

Je těžké debatovat s někým, kdo nepozná rozdíl mezi upřímnou a dobře míněnou kritikou a zlomyslným posměchem. Stejně tak je těžké debatovat s někým, kdo nerozpozná obscénní urážky od legitimní politické kritiky. Tak to vidí kněz a pedagog Tomáš Halík, který se obsáhle zamyslel v rozhovoru pro slovenský web deníku Dennik N.

Tomáš Halík: Když někdo nepozná rozdíl mezi Milošem Zemanem a Ježíšem Kristem...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

"Jsem zastáncem svobody slova, ale dodávám, že pravá svoboda není bez odpovědnosti. Absolutní svoboda projevu je fikce, neexistující nikde na zemi," vysvětloval slovenským redaktorům svůj odmítavý postoj k proklamaci "Je suis Charlie" po vystřílení redakce satirického časopisu Charlie Hebdo. Redakce časopisu podle něj neměřila všem stejným metrem. Z muslimů a křesťanů si s oblibou drsně utahovala, zato když jeden kreslíř dodal antisemitskou karikaturu, vyhodili jej.

Pak se kněz zamyslel nad otázkou hrdinství. Hrdninou je podle něj člověk, který vleze do tygří klece, aby zachránil dítě. Ale není jím ten, který k tygrům vleze jen proto, aby exhiboval a ukázal, že pohrdá pravidly. Když takový člověk ohrozí sebe nebo třeba i jiné, pro Halíka hrdinou není. V otázce svobody slova zdůraznil rozdíl mezi věcnou kritikou a urážlivým karikováním.

Celý rozhovor ve slovenštině.

Jako příklad toho prvního si zvolil kritiku prezidenta Miloše Zemana v České republice, ukázkou druhého jsou prý vulgární zobrazování Ježíše Krista. "Kdo nevidí rozdíl mezi Milošem Zemanem a Ježíšem Kristem, mezi kritikou politika a obscénními obrázky Panny Marie rodící děti s prasečí hlavou, nebo zobrazení Nejsvětější Trojice jako navzájem análně souložících figur, s tím je trochu těžké diskutovat," říká kněz, který dříve prozradil, že uvažuje o kandidatuře na prezidenta republiky.

Samotného se jej prý nejvíce dotýká hloupost, agresivita, pokrytectví, neschopnost vcítit se do druhého nebo neschopnost poznat hranici mezi využíváním a zneužíváním svobody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…