ÚOHS chce zapsat druhou firmu na blacklist veřejných zakázek

17.08.2012 11:14

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce zapsat druhou firmu na tak zvaný blacklist veřejných zakázek. Společnost GSUS, s.r.o podle úřadu předkládala falešné reference v tendru na úklid sídla Středočeského kraje. Firma dostala také půlmilionovou pokutu. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

ÚOHS chce zapsat druhou firmu na blacklist veřejných zakázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Firmy zapsané na blacklistu se nesmějí tři roky účastnit veřejných tendrů. Zatím je na něm pouze ostravská společnost Stavoenergo.

Právní zástupce společnosti GSUS Ivo Žižkovský ČTK řekl, že firma rozhodnutí ÚOHS obdržela a zváží další kroky. "Pravděpodobné je podání rozkladu k předsedovi ÚOHS, aktuální rozhodnutí ÚOHS je pro firmu likvidační," uvedl Žižkovský.

V případě GSUS se ÚOHS zabýval zakázkou z roku 2010. Zadavatel chtěl po uchazečích prokázání technických kvalifikačních předpokladů prostřednictvím alespoň dvou referenčních zakázek, týkajících se úklidových služeb. Každá z těchto služeb musela být přitom v hodnotě nejméně šesti milionů korun a alespoň jedna musela být realizována v objektu s podlahovou plochou přesahující 10.000 metrů čtverečních.

Společnost GSUS uvedla ve své nabídce celkem deset referenčních zakázek, ale zadavatel si reference ověřil a měl pochybnosti, zda odpovídají skutečnosti. Uchazeč byl následně ze zadávacího řízení vyloučen.

Podle ÚOHS skutečně reference nebyly pravdivé. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uvedla, že referenci firmě nevydala a upozornila, že na dokumentu je podpis osoby, která zemřela o dva roky dříve, a použité razítko bylo rovněž zastaralé. V některých místech reference bylo rovněž patrné, že byl změněn typ použitého písma.

Také společnost IKON nepotvrdila vydání reference z 16.12.2009, která byla součástí nabídky uchazeče GSUS. "Podpis na referenci byl navíc proveden osobou, s níž byl ukončen pracovní poměr již o čtyři roky dříve," uvedl Rafaj. Také společnosti MOSER a THERMAL-F potvrdily, že reference obsažené v nabídce nevydaly.

"Společnost GSUS tedy vědomě a nejméně ve čtyřech případech předložila reference, které neodpovídaly skutečnosti. Dvě z těchto zfalšovaných referencí mohly mít přitom vliv na posouzení kvalifikace uchazeče v zadávacím řízení," uvedl Rafaj.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…