USA Číně neustoupí: Americké námořnictvo plánuje další hlídky v Jihočínském moři

03.11.2015 6:45

Americké námořnictvo plánuje hlídkovat ve sporné oblasti v Jihočínském moři. Hlídky se mají konat zhruba dvakrát za čtvrtletí kolem umělých ostrovů za hranicí 12 námořních mil, která vymezuje pásmo pobřežního moře, sdělil v pondělí agentuře Reuters nejmenovaný činitel americké obrany. Kroky prý mají upozornit Čínu a další země na nároky Spojených států podle mezinárodního práva.

USA Číně neustoupí: Americké námořnictvo plánuje další hlídky v Jihočínském moři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto

"Budeme se tam vracet zhruba dvakrát za čtvrtletí nebo o trochu častěji," sdělil podle Reuters nejmenovaný činitel.

Zpráva se objevila nedlouho poté, co americký torpédoborec USS Lassen minulý týden v úterý údajně pronikl za hranici 12 námořních mil, vymezující pásmo pobřežního moře, kolem Spratlyho ostrovů, které si nárokuje Čína. Vojenské plavidlo ve sporné oblasti v Jihočínském moři hlídkovalo jen několik hodin, uvedly tehdy americké armádní zdroje.

Akce USA se setkala s ostrou kritikou Pekingu

Peking poté zkritizoval Washington, že tímto manévrem ohrozil suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. Čína rovněž uvedla, že americké plavidlo "sledovala a varovala".

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Zajištění svobody plavby je v zájmu USA

Bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes na pondělní akci uspořádané zpravodajským webem Defense One podle agentury Reuters uvedl, že zajištění svobody plavby v Jihočínském moři je v zájmu Spojených států. Je tudíž prý možné očekávat další "projevy tohoto zájmu".

Velitel amerického tichomořského velitelství (USPACOM) admirál Harry Harris dnes na univerzitě v Pekingu prohlásil, že operace Spojených států týkající se svobody plavby by neměly být vnímány jako hrozba. Spojené státy tyto akce prováděly desítky let po celém světě, takže "by jimi nikdo neměl být překvapen", citovala jej agentura Reuters.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…