USA napáchaly spousty chyb a my jim v tom pokrytecky pomáhali. Jedině diktátoři udrželi v islámských zemích jakž takž pořádek, připomíná Jaroslav Foldyna

21.07.2015 18:01

Severočeský sociální demokrat Jaroslav Foldyna odpověděl 21. července na svém profilu na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Hodně se týkaly příčin současné vlny imigrantů a krize arabského světa. „Považuji je za důsledek především útoku Spojených států a spojenců v roce 2003 na Irák, a to bez mandátu OSN,“ vysvětlil.

USA napáchaly spousty chyb a my jim v tom pokrytecky pomáhali. Jedině diktátoři udrželi v islámských zemích jakž takž pořádek, připomíná Jaroslav Foldyna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

„Nemám nic proti USA. Tedy až na jednu maličkost. Ve světě rozpoutala řadu válek, byť možná s dobrým úmyslem. Následky jsou ale děsivé a odnáší je nyní hlavně Evropa,“ uvedl jeden ze čtenářů ParlamentníchListů.cz. „Kdy ponesou za svoje činy zodpovědnost i USA. Proč my pykáme za něco, zač nemůžeme? Nezříkám se solidarity, ale neměla by být podle mě jednostranná. Nebo si myslíte, že sama Evropa problém s uprchlíky vyřeší?“ doplnil svoji otázku na poslance ČSSD.

„Domnívám se, že zahraniční politika USA v posledních 20 letech udělala řadu chyb. Spoluodpovědnost Evropy tkví především v tom, že nikdy na tyto chyby nedokázala systémově poukázat, ba dokonce v mnohých případech je podporovala,“ je přesvědčen Foldyna.

Evropa se tvářila pasivně a pokrytecky

Evropa podle něj nebyla schopna definovat a udělat taková opatření, která by k řešení, nikoli vojenským, v mnoha regionech přispěla. „Tvářila se pasivně a v mnoha případech i pokrytecky. Pro budoucnost bych si představoval aktivnější roli Evropy při definici a řešení problémů světa, neboť neřešení a důsledky mají fatální dopad na Evropu jako takovou,“ domnívá se Foldyna.

Tento pokrytecký přístup Evropy je podle jeho názoru jednou z příčin toho, v jaké situaci se samotná Evropa dnes nachází. „Někdejší koloniální mocnosti – Francie, Anglie, Itálie i Německo – nesou určitý díl spoluodpovědnosti za situaci v zemích, zejména v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Sýrii, do jisté míry v Egyptě, ze kterých migrační vlny přicházejí. Nás se to dotýká jako součásti EU a je to důsledek toho, že jsme nebyli s to aktivně poukázat na chyby, kterých se svržením a vměšováním se do života a politiky jmenovaných zemích dopouštěly Spojené státy se spojenci,“ upozorňuje Foldyna.

Je podle jeho názoru na nás, abychom se z morálního hlediska do míry této odpovědnosti a do míry možností našeho státu a jeho připravenosti podíleli na řešení situace lidí, kteří se dostali do svízelné životní situace ve jmenovaných zemích. „Rozhodně si nedovedu představit, že se s naší rozdílnou společenskou a kulturní úrovní staneme právoplatným domovem pro masovou vlnu uprchlíků. Měli bychom být připraveni poskytnout zdravotní péči těm nejohroženějším z této skupiny, zejména dětem a raněným, a měli bychom politicky a organizačně přispět k tomu, aby záchytné body pro migranty vznikly v jejich regionu ve spolupráci s tamními ekonomicky silnými arabskými státy,“ objasňuje.

Otázky a odpovědi Jaroslava Foldyny ZDE

Nebyla největší chyba svrhnout diktátory?

Další čtenář ParlamentníchListů.cz se Foldyny ptá, zda nebylo největší chybou svrhnout diktátory v islámských zemích. „Nechci je bránit, ale je evidentní, že jedině oni udrželi v zemi jakž takž pořádek. Jakmile padli, země se dostaly do chaosu, a jsme tam, kde jsme dnes,“ poukazuje. Foldyna v odpovědi píše: „Současnou krizi arabského světa i imigrační krizi považuji za důsledek především útoku Spojených států a spojenců v roce 2003 na Irák, a to bez mandátu OSN. Stejně tak považuji likvidaci Libye a účast Velké Británie a Francie na tom za chybnou a jako příčinu současné krize.“ 

„Dalšími jevy jsou vměšování se do záležitostí Sýrie a podpora různých opozičních islamistických skupin proti současnému prezidentu Bašáru al-Asadovi. To všechno považuji za hlavní příčiny dosavadní nestability,“ uzavřel Jaroslav Foldyna.

Zdá se, jako by měl režim obavu z existence

Na svém profilu poslanec odpovídá i na dotazy ohledně odvodů, exekucí či referenda. A také zda mu přijde oprávněné sledování ParlamentníchListů.cz. „Přiznám se, že jsem byl tou zprávou překvapen. Vnímám potřebu bezpečnostních složek kontrolovat a sledovat potenciálně nebezpečná média a skupiny. Ale jednoznačně jsem zaskočen tím, že to měly být ParlamentníListy.cz. Zdá se, jako by měl režim obavu z existence,“ uvedl Jaroslav Foldyna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…