Ukrajina chce Rusko žalovat za anexi Krymu, důkazy prý podal Putin

18.03.2015 14:11

Podle agentury Interfax dnes ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Jaceňuk s odvoláním na názory expertů prohlásil, že nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva. Rusko Jaceňukovy kroky odmítlo komentovat.

Ukrajina chce Rusko žalovat za anexi Krymu, důkazy prý podal Putin
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.

Putin otevřeně promluvil o okolnostech ruského záboru v dokumentárním filmu, který o víkendu vysílala ruská televize. V rozporu se svými loňskými projevy přiznal, že referendu o připojení Krymu k Rusku předcházela ruská ozbrojená intervence. Zapojeny do ní byly oddíly ruské námořní pěchoty a agenti vojenské rozvědky GRU. Moskva byla rovněž připravena uvést do pohotovosti své jaderné prostředky.

Putinovy výroky podle Jaceňuka podrobili expertize kyjevští právní odborníci. "Došli k závěru, že prezidentova slova vykazují příznaky porušení mezinárodního práva. Jde o přímé příkazy k anexi Krymu a k provedení vojenské intervence proti Ukrajině," řekl premiér. Na základě těchto závěrů dostaly ministerstvo zahraničí a generální prokuratura pokyn vypracovat žalobu na Rusko k haagskému soudu.

Rusko dnes Jaceňukův krok odmítlo komentovat. "Neznáme podrobnosti, nemůžeme k tomu nic říct," řekl Interfaxu kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že shromáždila tři svazky důkazů o zločinech proti lidskosti, kterých se údajně dopustili separatisté na východě země. I tento materiál má být podkladem pro podání žaloby v Haagu. Důkazy prý mimo jiné svědčí o lékařských pokusech na vězních a o brutálních popravách. Podle listu Ukrajinska pravda se důkazy zakládají na výpovědích osvobozených ukrajinských zajatců.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…