Uprchlíci a teror: Co se nesmí říkat a je to prý škoda

30.11.2015 12:35

Novinář Tej Parikh tvrdí na internetovém serveru Reuters, že politická korektnost dominující diskuzi kolem uprchlické krize ohrožuje lidské životy. Evropa prý v této diskuzi osciluje mezi mnohdy zbytečným strachem a naivně otevřenou náručí. Vyřešení migrační krize by dle jeho názoru prospělo více racionality na obou stranách barikády.

Uprchlíci a teror: Co se nesmí říkat a je to prý škoda
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Multikutli společnost kolem stanice metra Chateau Rouge

„Jsou to uprchlíci, nikoli teroristé,“ cituje Parikh jeden ze statusů na Facebooku, které se objevovaly na sociálních sítích v době vrcholící migrační krize. „Aktivisté přidali na intenzitě své podpory uprchlíků ve chvíli, kdy se zjistilo, že jeden z osmi strůjců teroristických atentátů se dostal do Evropy s falešným pasem v rámci uprchlické vlny. Od jižní hranice Maďarska až po uprchlický tábor v Calais se aktivisté sjednotili, aby mohli asistovat příchodu dalších migrantů na kontinent, zatímco politici se snaží nějak protlačit své vize a krajní pravice spustila svoji antiimigrantskou rétoriku,“ popisuje Parikh.

„Další z komentářů na Facebooku s naléhavostí poukazoval na to, že pouze 0,00007 procent muslimů jsou teroristé. Bohužel je krutou realitou, že stačí jeden radikál vyzbrojený AK-47 a ten může zabít a zmrzačit stovky nevinných lidí,“ uvádí Parikh a pokládá si otázku, proč tedy i přes tento nesporný fakt zastávají evropští humanisté tak neochvějně prouprchlické postoje. Zmiňuje přitom názory novináře Stevena Emersona specializujícího se na terorismus a republikánského politika Hoekstra publikované v magazínu Forbes. „Oba si shodně stěžují na to, že politická korektnost brání v otevřené diskuzi nad radikálním islámem. Předvídali, že jako důvod teroristických útoků v Paříži budou někteří uvádět televizní show,“ píše Parikh.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Realitou zůstává, že onen uprchlík se hlásí k militantní skupině, která si po svém vykládá islám, a ve výsledku bylo zabito 130 nevinných lidí. Stačí však poukázat na roli islámu a rizika spojená s uprchlickou vlnou a jste obviněni z xenofobie, islamofobie a rasismu. Minulý týden ovšem samotný britský premiér David Cameron řekl, že nelze popřít spojení mezi islámem a extremismem,“ zmiňuje Parikh a tvrdí, že politická korektnost je dvousečná zbraň. Na jednu stranu chrání lidi před verbálními útoky, ale zároveň brání pravdě dostat se na povrch. „V Evropě se střetávají liberálové a pravičáci, aniž by si uvědomovali, že v diskuzi s cílem vyřešit migrační krizi musí zaznívat oba názory,“ má jasno Parikh.

Pomáhání stovkám tisíc uprchlíků považuje za jednu ze základních hodnot evropského kontinentu a nic proti tomu nenamítá. Zároveň tvrdí, že pokud by se na hranicích Evropské unie nashromáždily stovky tisíc chudých a potřebných lidí, mohl by takový „sud střelného prachu“ brzy explodovat. „Pokud ale EU vpustí na své území příliš velký počet uprchlíků, může zase dojít k nárůstu nestability na kontinentu, jenž se doposud plně nevzpamatoval z ekonomické krize. Politici se bohužel pohybují názorově někde mezi aktivisty a pravičáky a chovají se následně poněkud schizofrenně. Některé státy EU chtějí uprchlíky přijímat dál a v neomezeném množství. Jiné zase naopak usilují o to, stát se v jejich očích méně atraktivní destinací,“ konstatuje Parikh.

„Přijetí takového množství uprchlíků však vyžaduje dlouhodobé závazky v oblasti financí i sociální podpory. V opačném případě se vytváří živná půda pro radikální islám, jehož rekrutům se snaží podaří pro svoji věc získat mladé a rozčarované muslimy. Selhání asimilačních snah vede zcela jistě k budoucímu extremismu. Evropa musí přijímat uprchlíky s větším rozmyslem a účinněji posuzovat, kteří z nich mohou v budoucnu představovat nebezpečí. Doposud byl tento proces nedostatečný. Chybí racionální pohled na věc a většina diskuzí se potácí mezi neochabujícím strachem a naivně otevřenou náručí, míní Parikh a cituje jednoho ze syrských uprchlíků zachyceném na řeckém ostrově Lesbos. „Zkontrolujte si mě a prověřte si, cokoliv potřebujete. Bude to tak lepší pro moji i vaši bezpečnost.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…