Uzbekistán požádal Hrad o odložení návštěvy Karimova v Praze

13.02.2014 13:58

Uzbekistán požádal Hrad o odložení návštěvy prezidenta Isloma Karimova. Ze setkání s ním se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. Kontroverzní státník měl do Prahy přijet 20. února. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací. Uzbeckého prezidenta považují za diktátora. O žádosti uzbecké strany dnes ČTK informoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Uzbekistán požádal Hrad o odložení návštěvy Karimova v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman byl hostem pořadu Hyde Park. Vysílalo se přímým přenosem z Pražského hradu

„Ve čtvrtek dne 13. února 2014 uzbecká strana současně v Taškentu i Praze požádala o odložení termínu návštěvy prezidenta Isloma Karimova v Praze," uvedl v tiskovém sdělení Ovčáček. Důvodem odložení návštěvy jsou podle něj obtíže při naplňování programu Karimovovy cesty do Prahy. Ze šesti ministrů, kteří se měli z uzbeckým představitelem setkat, se pět omluvilo. „Nebylo možné uskutečnit ani plánovaný oběd s předsedou vlády," uvedl Ovčáček.

Vysocí představitelé obou zemí měli při Karimovově návštěvě podepsat několik bilaterálních dohod, například o ekonomické spolupráci. Smlouvy nyní budou podepsány na protokolárně nižší úrovni, aby české firmy na jejich základě mohly uzavřít kontrakty v hodnotě zhruba 15 až 16 miliard korun, informoval Ovčáček.

Humanitární organizace považují Karimova za představitele represivního režimu, který utlačuje vlastní občany. Člověk v tísni proto začátkem týdne vyzval prezidenta Zemana, aby pozvání uzbecké hlavy státu do Prahy zrušil. Zeman však v otevřeném dopise uvedl, že Karimova pozval jeho předchůdce Václav Klaus. Zástupcům humanitární organizace popřál „více informovanosti a méně pokrytectví".

Člověk v tísni se na Zemana obrátil ve jménu třiceti světových i českých nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. Jejich stav je podle nich v Uzbekistánu špatný.

Volba Zemanových partnerů k politické diskusi se v poslední době setkává s kritikou humanitárních organizací. Apelují na něj například, aby v Praze nepřijímal ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, proti němuž se v jeho zemi organizují masové demonstrace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…