V Břeclavi-Poštorné se už stavějí stany pro uprchlíky

01.09.2015 18:33

V areálu věznice v Břeclavi-Poštorné dnes kolem 17:00 začala výstavba stanového detenčního zařízení. Poslouží zatím jen jako záloha pro případ mimořádné uprchlické vlny. Novinářům to oznámil hejtman Michal Hašek (ČSSD). V Poštorné zasedá řídicí štáb složený ze zástupců vnitra, hasičů, kraje a města.

V Břeclavi-Poštorné se už stavějí stany pro uprchlíky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Do výstavby se už zapojilo přes 60 hasičů, hotoví by mohli být dnes v noci. Hasiči jsou na stavbu vycvičení, proto by neměla trvat dlouho, řekl ČTK jejich mluvčí Jan Dvořák. Stany hasiči dostali z logistické základny v Olomouci. Je jich 25 s celkovou kapacitou 300 lidí. Po dokončení předají hasiči stanové městečko Správě uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Stany postaví hasiči

Výstavbu už předznamenaly přípravné terénní práce. Prozatímní stanové zařízení postaví profesionální hasiči s vybranými jednotkami dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje. „Logistiku zásobování zajistí na základě žádosti hasičů na můj příkaz Panel nestátních neziskových organizací, který funguje v rámci Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje v případě mimořádných událostí a zásahů jednotek IZS,“ uvedl Hašek.

Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro region) už ráno ČTK řekl, že pokud bude příliv běženců do ČR dále sílit, může být někdejší policejní areál v Břeclavi-Poštorné opět využit jako zařízení cizinecké policie pro uprchlíky. Ministerstvo vnitra si Břeclav vybralo mimo jiné kvůli umístění při vstupu migrační vlny do Česka. V noci na dnešek policie v Břeclavi zadržela ve vlacích 214 běženců. Dočasně je umístila v tělocvičnách, poté rozvezla do dalších zařízení v Česku.

Sirény houkaly kvůli poruše

V Břeclavi se dnes v podvečer rozezněly sirény. Nesignalizovaly však žádnou mimořádnou situaci. Spustily kvůli poruše. Na odstranění závady se pracuje a občané se nemusejí signálem sirén znepokojovat, informovali hasiči na svém webu.

Zařízení v Poštorné je samostatně stojící oplocený areál. „Objekt bude policií pečlivě střežen, aby nedocházelo k žádnému kontaktu uprchlíků s občany. Vzniklá situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji Ministerstvo vnitra musí nějak řešit,“ uvedl ráno starosta. Poštorná by podle něj měla sloužit k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než budou vyslechnuti cizineckou policií a než bude ověřena jejich totožnost. Poštorná tedy nebude azylovým zařízením, jaké je například v Zastávce u Brna.

Do Poštorné již v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Pak jejich příliv do Česka na několik let opadl, zařízení bylo uzavřeno a předáno vězeňské službě. Vznikla tam věznice s kapacitou přibližně 200 míst, od listopadu měla sloužit jako detašované pracoviště břeclavské věznice.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…