V Česku by se mohlo objevovat víc čínských podnikatelů, přál by si Klaus

13.11.2013 15:16

Bývalý prezident Václav Klaus v úterý pronesl projev na zahajovací večeři česko-čínského investičního fóra. Klaus poukázal na zájem České republiky o rozšiřování a prohlubování ekonomických vztahů s Čínou.

V Česku by se mohlo objevovat víc čínských podnikatelů, přál by si Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

Klaus se k tématu spolupráce s Čínou dostal oklikou přes historii. Mluvil o transformaci politického a ekonomického systému Česka v roce 1989. Po pádu komunismu se ČR chtěla co nejrychleji zařadit mezi ostatní evropské země, a to vedlo k členství v Evropské unii. Exprezident připomněl, že přes pozitivní efekty tohoto svazku nepovažuje členství v EU za dobré.

S Unií prožíváme všechno dobré i zlé

„Členy EU však jsme a pro naše zahraniční partnery z toho plynou různé výhody. S Evropskou unií prožíváme všechno dobré i zlé,“ prohlásil Klaus. Proto je současná stagnace evropské ekonomiky nepříznivá i pro Českou republiku. Hledání nových partnerů a nových obchodních možností je tedy velmi důležité.

Klaus pochválil Čínu za rychlý ekonomický růst, který umožnil zvýšení životní úrovně stamilionů lidí. Podle něj přináší pozitivní změny oslabování centrálního řízení a naopak posilování vztahů mezi ekonomickými subjekty na trhu.

Leccos bychom na vašem místě dělali jinak, ale nemáme ambice cokoli radit

Přesto vyjádřil respekt k čínské kulturní, civilizační a náboženské tradici. Dotkl se totiž otázky politických změn. „Vnímáme obtížný úkol udržovat kompaktnost země s 1,3 miliardou obyvatel. Leccos bychom nepochybně dělali jinak, ale nemáme sebemenší ambice komukoli cokoli radit,“ zdůraznil Klaus.

Na závěr vyslovil přání, aby se v České republice více objevovali čínští podnikatelé i podniky a naopak.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…