V Česku začíná zákaz billboardů. Kdo na tom vydělá?

28.08.2017 21:16

Asi téměř každý v České republice zaznamenal české vlajky, které se objevily během dnešního dne. A to právě na plochách, které by měly být odstraňovány po 1. 9. 2017. Provozovatelé reklam tím podle našich informací protestují právě proti zákonu, který jim odstranění nařizuje.

V Česku začíná zákaz billboardů. Kdo na tom vydělá?
Foto: pixabay.com
Popisek: Billboard - ilustrační foto

Snažili jsme se zjistit, na koho všechno a jak zákon dopadne, a dozvěděli jsme se překvapivé okolnosti. Jedním z největších provozovatelů reklamy na českých dálnicích totiž je americký mediální obr A.C.E. Media Ventures. Toto zjištění tak úplně mění úhel pohledu na celou věc, protože do hry kolem zákazu billboardů razantně vstupuje česko-americká smlouva o ochraně investic. Důvodem je, že americká firma A.C.E. Media disponuje stovkami povolení k provozování obřích billboardů na dlouhá léta dopředu.

Za situace, kdy je americký mediální magnát vyzbrojen silnou smlouvou o ochraně investic a zároveň mu stát povolení, která v minulosti vydal, jednorázově zkrátil, si lze jen těžko představit, že by si nechal ujít příležitost vysoudit na České republice všechny případné ušlé zisky za mnoho let podnikání dopředu.

Navíc A.C.E. Media zrušila v České republice v dubnu svoji organizační složku, což si lze těžko vysvětlit něčím jiným než právě snahou posílit svoji pozici před arbitráží. Se žádostí o vyjádření jsme se snažili A.C.E. Media kontaktovat, bohužel se nám to nepodařilo. Zajeli jsme se na některé panely A.C.E. Media i podívat a je zjevné, že se nechystají svoje panely nijak odstraňovat a nechají to udělat český stát, v takovém případě totiž jejich arbitrážní šance raketově rostou. 

Pokud snaha 17 senátorů, kteří proti billboardovému zákonu podali ústavní stížnost, povede k zabránění škod v mezinárodní arbitráži, je potřeba jí vzít za vděk. Nelze si totiž nevzpomenout na rok 2003, ve kterém Česká republika v arbitráži o televizi Nova prohrála s jiným americkým mediálním magnátem 10,5 miliardy korun. Nebezpečí prohry v arbitráži je tak velké, že se nelze ubránit spekulaci, že skutečným důvodem schválení protibillboardového zákona byla snaha umést cestu k arbitráži, a v konečném důsledku tak připravit státní rozpočet o miliardy korun.

Situaci kolem hrozící arbitráže ze strany americké firmy A.C.E. Media budeme dále sledovat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…