V Praze se protestovalo proti Trumpovi. Na demonstraci dorazili Američané

11.02.2017 15:22

Asi padesátka demonstrantů, převážně Američanů žijících v Praze, dnes prošla centrem města na protest proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestovali, stejně jako už v minulých dnech lidé v mnoha evropských metropolích i v USA, proti jeho zákazu vstupu uprchlíkům i lidem ze sedmi muslimských zemí, připomíná ČTK.

V Praze se protestovalo proti Trumpovi. Na demonstraci dorazili Američané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu

Uzavření hranic avizované jako dočasné sice zablokoval soud, Trump ale zvažuje vydání nového příkazu. Řečníci dnes v Praze tvrdili, že Trumpovy kroky po nástupu do úřadu nevedou ke svobodě, ale k jejímu omezování. Vyzývali k podpoře demokratické Ameriky, ale i k obecnému vzedmutí občanské společnosti, apelovali také na Čechy s tím, že mají za sebou život v nesvobodné společnosti.

„Ze svého amerického pohledu mám často pocit, že pro mnoho Čechů účastnit se politiky znamená povídat si v hospodě, sdílet memy a čas od času jít volit. A to mě mrzí, protože z českých dějin víme, že i v nesvobodném režimu je možné být vidět a slyšet, a tím věci změnit,“ řekl v Česku žijící Američan Guy Tabachnick, vystupující za Mladé Zelené.

Na závěr poklidné demonstrace zazpívali píseň This Land is Your Land

„Americká pravice, ale i levice si začíná kvůli Trumpovu dekretu uvědomovat, že jednou z nejúčinnějších politických zbraní je vztek,“ řekl. Jeho důvodem podle něj může být korupce, to, když politici neřeší nízké mzdy, nebo to, když „politici zacházejí s dobrými, pracovitými, prověřenými lidmi jako s teroristy“. „Pokud se nehodláme aktivně zúčastnit politického dění, pak ‚sorry jako‘, pak si ty politiky, které máme, zasloužíme,“ uvedl s odkazem na nedávnou průpovídku ministra financí Andreje Babiše, která od té doby nabyla velké popularity.

Demonstranti s mnoha transparenty odkazujícími k touze po svobodě a odsuzující zejména rasovou nesnášenlivost, jakoukoli společenskou segregaci a utlačování, přešli z Klárova k americkému velvyslanectví v Praze. Cestou skandovali „No Ban No Fear – Refugees are Welcome Here“ (Žádný zákaz, žádný strach, uprchlíky vítáme) nebo „No Border No Nations – Stop the Deportations“ (Žádné hranice, žádné národy, zastavte deportace).

Na závěr poklidné demonstrace zazpívali píseň This Land is Your Land, jednu z nejslavnějších amerických folkových písní, známou z podání mnoha interpretů i tím, že si ji přál při inauguračním ceremoniálu zahrát prezident Barack Obama. Jejím autorem je Woody Guthrie, souputník hnutí za sociální spravedlnost v časech hospodářské krize. Česká verze písničky je známá jako Ta zem je tvá zem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…