V prosinci prý může zkolabovat výběr mýtného

05.11.2015 18:57

Nejpozději v prosinci mohou dojít palubní jednotky, které jsou nezbytné pro výběr kamionového mýtného v tuzemsku. Přestože ministerstvo dopravy nyní připravuje nákup 54.000 těchto tzv. OBU jednotek u společnosti Kapsch a informací o jejich nákupu se v nejbližší době má zabývat vláda, je velice pravděpodobné, že jich nebude včas dodáno tolik, kolik je potřeba pro všechny kamionové dopravce. Dnes to řekl obchodní ředitel Kapsch Karel Černý.

V prosinci prý může zkolabovat výběr mýtného
Foto: Radek Kraus
Popisek: Dálnice D3

V současnosti je v systému elektronického mýtného zaregistrováno na 845 tisíc těchto jednotek a tento počet podle ministerstva dopravy každý měsíc roste o sedm tisíc kusů. Poslední zakázku na nákup 54 tisíc nových jednotek a 60 tisíc repasovaných za 118 milionů korun schválila vláda v lednu letošního roku. "Pokud by na trhu skutečně nebylo dost OBU jednotek, stát by patrně přišel o ušlé kamionové mýtné," varoval v březnu Kapsch.

"Nákup potřebných OBU jednotek řeší ministerstvo dopravy s Kapschem od poloviny roku," reagoval dnes mluvčí úřadu Zdeněk Neusar. Zároveň připustil, že spotřeba palubních jednotek, které slouží k automatické elektronické komunikaci projíždějících kamionů s mýtnými branami, v posledních měsících roste. To je podle úřadu dáno zejména ekonomickým růstem Česka i okolních zemí, což se projevuje i na vyšších výběrech mýta.

Situace, kdy Kapsch ministerstvo za liknavé objednávání OBU jednotek kritizuje, se sice opakuje pravidelně, nyní je podle Černého výrazně zhoršená právě kvůli růstu ekonomiky a většímu pohybu kamionů se zbožím po tuzemských silnicích. Kapsch má totiž podle smlouvy na dodávku jednotek pro stát lhůtu 12 týdnů. Na rozdíl od jara, kdy se situace řešila naposledy, nemá firma kvůli zvýšenému zájmu provozovatelů kamionů zásobu jednotek, kterou by mohla pozdní objednávku ze strany ministerstva překlenout.

Stát musí nakupovat OBU jednotky právě jen u této společnosti, protože ta je jediným poskytovatelem mýtného systému v ČR. Její monopol plánoval předchozí šéf dopravního rezortu Antonín Prachař prolomit zavedením tzv. jednotné elektronické mýtné služby, která umožňuje všem dopravcům v EU vyžívat pouze jednu jednotku místo mnoha národních systémů. Zatím je ale její zavedení v nedohlednu i přesto, že ji po Česku Evropská komise požaduje. Ta letos v dubnu s Českem obnovila řízení o neplnění požadavků, tzv. infringement, který může skončit pokutou Evropského soudního dvora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…