V sedmi lokalitách pořádají obce Den proti úložišti

22.04.2017 6:31

Obce, v jejichž katastrech by mohlo být postaveno hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, připravily na dnešek akci Den proti úložišti. Obce požadují přijetí zákona, který by posílil jejich postavení, a dále, aby plánované průzkumy měly jasná kritéria a aby se do té doby vůbec nedělaly. Na dnešek připravily protestní pochody, běhy, ale i koncerty. ČTK to řekl starosta Chanovic Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou loni založilo 14 obcí a 11 spolků z celé země.

V sedmi lokalitách pořádají obce Den proti úložišti
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá na sedmi místech prostor pro trvalé úložiště. V Plzeňském kraji, kde zkoumá lokalitu Březový potok v Pošumaví, připravily protest obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor. Lokalita, kterou stát vytipoval už před 15 lety, požaduje po zákonodárcích přijetí zákona, který by posílil jejich pozici na úroveň obvyklou v zahraničí, tedy aby bez souhlasu obcí nesmělo být na jejich území úložiště umístěno.

Platforma se koncem března obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s výzvou, aby zastavil současné hledání místa pro úložiště jaderných odpadů. Poukazuje na to, že dosud není schválená nová vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, která by porovnala rizika a přínosy možných řešení.

SÚRAO má po dokončení průzkumů území koncem roku 2018 zúžit počet lokalit na čtyři. Konečné místo pro stavbu navrhne do roku 2025. Definitivní stanovisko k hlubinnému úložišti, které by mělo začít fungovat po roce 2065, dá vláda kolem roku 2050.

Den proti úložišti začne v Pošumaví dnes ve 12:00 ve Velkém Boru varovným zvoněním zvonů ve všech obcích.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…