Václav Cílek: Muslimské děti jsou odmala živeny nenávistí vůči křesťanům

16.12.2015 11:03

„Není nad to, mít vlastní zkušenost z orientálního světa,“ řekl k uprchlické krizi klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek v pořadu Daniely Drtinové na DVTV.cz. „Když žijete v poušti nebo polopoušti, máte jiné mechanismy přežívání. Je ve vás mnohem větší tvrdost,“ dodal Cílek.

Václav Cílek: Muslimské děti jsou odmala živeny nenávistí vůči křesťanům
Foto: Redakce
Popisek: Václav Cílek

Podle Cílka má islám tendenci expandovat. „Muslimské děti jsou odmala živeny nenávistí vůči křesťanům,“ řekl. „Máme zkušenost, že kam vstoupil islám, tam většinou zůstal, je mu dána tendence expandovat. S křesťanstvím na sebe naráží,“ dodal s tím, že v Evropě nám ale nezbude nic jiného než žít s islámem dohromady a vytvořit nový typ společnosti.

Video ZDE

„Nestojíme před koncem světa fyzicky, ale stojíme před koncem světa, jaký jsme ho znali. Stojíme před transformací,“ sdělil. „My Češi, kteří nemáme s islámem téměř žádnou zkušenost, reagujeme na nějaké archaické strachy. My se bojíme, co se stane, když Turek vtrhne do české kotliny,“ dodal Cílek s odvoláním na obléhání Vídně Turky v minulých dobách. Toho se podle něj podvědomě stále obáváme. 

„Mnoho našich postojů vlastně určují nejprve emoce. Ty pak rozhodují o tom, jak je rozumově zpracujeme. To, co prožívají Němci, Poláci, Srbové, se pak odráží i v nás. Ať už o emocích mluvíme, nebo nemluvíme, tady jsou a mohou být velmi snadno aktivovány,“ řekl s tím, že bez sebepoznání toto řešit nelze. 

„Každý národ je xenofobní,“ poukázal na příkladu své vesnice Cílek s tím, že lidé z dolního konce nemají rádi ty z horního konce. A je to prý podle něj běžné. 

Podle Cílka je však možné, že etnika budou žít společně a v poklidu. „Dokud nepřijde nějaká krize. V momentě, kdy dochází k nějaké složité ekonomické situaci, stává se soužití problematickým,“ uzavřel. Záležet bude podle něj na tom, kolik lidí ještě přijde. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…