Van Rompuy: Rozpočtový pakt nevytváří v EU separátní organizaci

01.02.2012 16:58

Pakt o rozpočtové kázni, k němuž se za Česko na pondělním summitu EU odmítl připojit premiér Petr Nečas, podle unijního prezidenta Hermana Van Rompuye nevytváří v rámci unie nějakou separátní organizaci. Van Rompuy také při dnešní debatě s europoslanci v Bruselu vyjádřil naději, že se nakonec pakt podaří začlenit do stávajících smluv celé EU.

Van Rompuy: Rozpočtový pakt nevytváří v EU separátní organizaci
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Šéf nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul v diskuzi připomněl, že Česká republika a Británie se odmítly k paktu připojit. "Dva státy se rozhodly hrát sólo, čehož budou pak samy litovat," řekl na jejich adresu.

Van Rompuy v debatě rovněž vyslovil politování nad tím, že pakt nakonec kvůli odporu Británie na prosincovém summitu musel vzniknout ve formě mezivládní dohody, nikoli v rámci smluv EU, o čemž se uvažovalo. Londýn tuto možnost, kterou tehdy podporovala i Česká republika, zablokoval. Jenže na to, že pakt vzniká mimo základní smlouvy EU, upozorňují různí politici.

Kritizoval to třeba šéf socialistických europoslanců Hannes Swoboda. "Místo sjednocování Evropy tato smlouva Evropu rozděluje na EU27 a EU25," řekl.

Smlouva není potřebná

"Smlouva není potřebná a to, zda bude ratifikována, je otevřenou otázkou," podotkl také Swoboda. Připomněl v této souvislosti, že socialistický francouzský prezidentský kandidát François Hollande, který má šanci nahradit Nicolase Sarkozyho, už signalizoval ochotu text znovu otevřít.

Premiér Nečas se k paktu v pondělí nepřipojil, což ale ještě neznamená, že by se Česko nemohlo ke smlouvě přidat někdy v budoucnosti. Nečas své rozhodnutí vysvětlil několika důvody, například nevyjasněností případného ratifikačního procesu v České republice nebo tím, že pakt podle něj nedává nečlenským zemím eurozóny dostatečnou účast na summitech zemí platících eurem.

Odmítavý postoj českého premiéra, který kritizovala v ČR třeba TOP 09 či ČSSD, podpořil klub europoslanců ODS. "Jde o tak silný posun v politické integraci Evropské unie, že o něm musí rozhodnout občané, nejlépe společně s rozhodnutím o vstoupení či nevstoupení České republiky do eurozóny," uvedl za klub už v úterý jeho šéf Jan Zahradil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…