Ve Švýcarsku chystají referendum, o kterém naše veřejnoprávní média nemluví. A mají k tomu důvod

16.02.2018 11:39

Komentátor Zdeněk Holásek v textu pro server NeviditelnýPes.cz upozornil, že se ve Švýcarsku chystají v referendu hlasovat o jisté záležitosti, která by mohla zajímat i české občany – o zachování či zrušení koncesionářský poplatků odevzdávaných veřejnoprávním médiím.

Ve Švýcarsku chystají referendum, o kterém naše veřejnoprávní média nemluví. A mají k tomu důvod
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Na počátku března budou Švýcaři v referendu rozhodovat o tom, zda zůstanou v platnosti koncesionářské poplatky, či zda budou zrušeny.  Švýcaři v referendech hlasují pravidelně. V roce 2016 např. odmítli zavedení nepodmíněného příjmu pro všechny. Dalo by se říci: Odmítli dostávat koláče bez práce.

Jak asi dopadne referendum o koncesionářských poplatcích? „Pro informaci uvádím, že v přepočtu platí Švýcar 385 eur ročně, z čehož je financováno rozhlasové a televizní vysílání ve čtyřech jazykových mutacích (německy, francouzsky, italsky a rétorománsky),“ píše na úvod Holásek.

Celý článek naleznete zde.

Ve Švýcarsku teď probíhá rozsághlá informační kampaň, ve které zaznívají pro zachování poplatků i proti němu. Řada umělců často vystupuje proti zrušení poplatků. A nejsou sami.

„Šéf SRG (Švýcarská rozhlasová a televizní společnost) pan Cina čile komunikuje v médiích a na sociálních sítích, jakož i jinde na internetu, kde probíhá velká informační kampaň pro i proti. Vyjádřil optimismus, že občané pochopí, že pro všechny je veřejnoprávní vysílání dobré, i když je nevyužívají. Uvedl také, že pokud bude referendum pro zrušení poplatků, nebude možno udržet vysílání ve stávajícím rozsahu a stav, kdy bude možno produkovat jen takové programy, které se rentují, povede k oslabení demokracie. Naopak proti poplatkům hovoří skutečnost, že sledovanost veřejnoprávních programů slábne a je nahrazováno internetem a produkcemi šířenými moderními technologiemi mimo rádia a televize,“ pokračuje v popisu situace na Švýcarsku Holásek.

 Průzkumy naznačují, že si Švýcaři odhlasují pokračování těchto poplatků. Auto však zaujala jiná věc. Totiž ta, že o nadcházejících švýcarském referendu mlčí většina českých médií. Pokud by byl poplatek přece jen zrušen, podle Holáska se svět nezboří. Většinu informací lidé dnes opravdu čerpají z různých zdrojů na internetu. Demokracii by to podle Holáska neohrozilo ani v Česku, pokud by došlo na zrušení koncesionářských poplatků i u nás.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…