Velká sláva, "selfíčka" politiků s uprchlíky: Řecko vyslalo prvních třicet běženců do Lucemburska

04.11.2015 17:34

Evropská unie konečně rozběhla svůj plán na přesídlování uprchlíků a vzájemné pomoci. Z Řecka tak vyslali prvních třicet běženců do Lucemburska. Vše za doprovodu focení „selfie“ s uprchlíky, úsměvů do kamer a obecně sdílené radosti. Akce se účastnil jak řecký premiér Alexis Tsipras, tak lucemburský premiér Jean Asselborn. Informuje The Telegraph.

Velká sláva, "selfíčka" politiků s uprchlíky: Řecko vyslalo prvních třicet běženců do Lucemburska
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Řecko dnes uskutečnilo první „relokaci žadatelů o azyl“ ze svého území do Lucemburska v rámci plánu Evropské unie na „ulehčení břemene hraničním národům“, které způsobil letošní příchod statisíců běženců.

V Athénách posadili na letadlo celkem šest rodin z Iráku a Sýrie a vyslali je v rámci dvouletého přesídlovacího schématu do Lucemburska. Plán EU vyjde celkem na 780 milionů euro.

„Třicet je ve srovnání s tisíci, jež opustily svoje domovy, jen kapka v moři,“ řekl po focení selfie s uprchlíky premiér Tsipras. „Doufáme však, že z kapky se stane proud a pak řeka lidskosti a sdílené odpovědnosti, protože to jsou principy, na kterých stojí Evropská unie,“ dodal.

Do Řecka letos došlo již přes 580 000 uprchlíků, mnozí z nich připluli přes moře. Krátkou, avšak nebezpečnou cestu z Turecka jich nepřežilo přinejmenším 435. Tsipras řekl, že pokud by byli uprchlíci registrováni již v Turecku, a všechno tak probíhalo legální cestou, mohlo se těmto ztrátám na životech předejít.

Uprchlická krize přitom ještě více zhoršuje situaci už tak dost zbídačeného Řecka, přesto sami Řekové s údělem migrantů vcelku sympatizují. V Evropské unii samotné však uprchlíci vyvolávají rozepře na nejvyšších postech.

Šéf evropské agentury Frontex Fabrice Leggeri v rozhovoru pro deník Bild uvedl, že zaznamenali na 800 tisíc nelegálních vstupů na území Evropské unie. Dodal také, že zřejmě nejde o vrchol migrace a Evropa by měla spěšně vracet všechny, jež nemají nárok na azyl, do zemí jejich původu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…