Vězeň na útěku se stal ekonomem muzea a vyvedl z něj miliony

05.04.2014 6:06

Vězeň na útěku vyhrál pod falešným jménem konkurz na hlavního ekonoma pražského Národního zemědělského muzea a vyvedl z jeho účtů zhruba deset milionů korun. Policii při zatýkání uprchl. Z odcizených peněz se podařilo zadržet pět až šest milionů korun. Informovala o tom televize Nova.

Vězeň na útěku se stal ekonomem muzea a vyvedl z něj miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vladimír Prokop, odsouzený v prosinci 2009 na sedm let do vězení za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické, utekl z vězení v Hradci Králové loni v létě. Policie po něm pátrá od 29. června. Konkurz na místo ekonoma v muzeu vyhrál pod jménem Libor Liška, podle ředitelky muzea Evy Balaštíkové se prokázal jako vystudovaný inženýr ekonom.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný

Ředitelka zavolala policii, když se dozvěděla o vyvádění peněz z účtů muzea. Deset milionů je podle mluvčího muzea Hynka Jordána asi třetina rozpočtu muzea. Policistům se Prokop vysmekl při zatýkání ve své kanceláři a přes několik expozic, rekonstruovaný sál a nouzovým schodištěm uprchl z budovy. Ujel v taxíku, nasedl do něj naproti sídlu Ministerstva vnitra, vedle kterého má muzeum na pražské Letné budovu.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný. V pražském centru Českobratrské církve evangelické, které také zpronevěřil deset milionů korun, pracoval od léta 2008 jako vedoucí ekonomického oddělení. Církev připravil o peníze od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Odvolací Vrchní soud v Praze mu v prosinci 2009 vedle trestu vězení uložil také náhradu škody církvi ve výši 3,6 milionu korun plus úroky z prodlení. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé zpronevěřené peníze u něj policie našla doma v igelitových taškách. Podle soudních znalců spadá Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…