Vězni komunistického teroru varují. Nevolte je zase

26.05.2012 18:23

Před rostoucími preferencemi a mocí komunistů varovali v Jáchymově na Karlovarsku bývalí političtí vězni.

Vězni komunistického teroru varují. Nevolte je zase
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vojtěch Filip při volbě vedení strany

 Už tradičně patří jeden květnový víkend akci Jáchymovské peklo, jež připomíná smutné osudy tisíců politických vězňů, kteří za minulého režimu strádali a trpěli při nucené práci nejen ve zdejších uranových dolech. Letos se setkání konalo potřiadvacáté. Přišly na něj stovky bývalých vězňů, jejich rodinných příslušníků i dalších lidí, kterým tato část historie není lhostejná, řekla Vlasta Preislerová z karlovarské pobočky Konfederace politických vězňů.



Češi se s komunismem nevyrovanali

Političtí vězni si opakovaně posteskli i nad tím, že se společnost stále nevypořádala s komunistickou stranou a že ji nepostavila mimo zákon, uvedl například za slovenské politické vězně Ján Baník. Řečníci také upozornili na to, jak je důležité předávat mladým lidem vzpomínky a zážitky vězňů, aby nezanikly.

V předchozích letech bývalí "muklové", kteří přežili těžké podmínky pracovních lágrů, kritizovali, že ČR dosud nepřijala zákon o třetím odboji. Letos už zákon platí, ale političtí vězni k němu mají stále připomínky, připomněla šéfka Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Za III. odboj sto tisíc

Zákon o třetím odboji začal platit symbolicky v den 22. výročí sametové revoluce, tedy 17. listopadu loňského roku. Účastníci třetího odboje mohou dostat podle zákona peněžité ocenění 100.000 korun, pozůstalí manželé po nich poloviční částku. Předloha popisuje formy odboje a odporu. Vyjímá z něj lidi, kteří například byli zaměstnáni u bezpečnostních složek nebo byli členy KSČ. Za odbojáře nebudou považováni ani lidé, jejichž odboj byl veden "zavrženíhodnou pohnutkou".

V okolí Jáchymova bylo v 50. letech několik pracovních lágrů, ve kterých političtí vězni pracovali. Dnes už většina z nich nestojí, místa jsou zarostlá. Nejen bývalí vězni, ale i zájemci o historii si zde mohou projít naučnou stezku, která přibližuje období od konce 40. do začátku 60. let, kdy v dolech v nelidských podmínkách pracovaly desetitisíce politických vězňů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann, čtk

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrazivé: Fico tušil, co se stane

17:46 Mrazivé: Fico tušil, co se stane

Jen čekám, kdy se tato frustrace přetaví ve vraždu. Toto řekl Robert Fico o voličích Progresivního S…