Viceprezidentem nebudu. Důležitá je pro mě má práce, řekl Pánek

15.10.2012 16:05

Společnost Člověk v tísni slaví dvacet let od svého založení. Její ředitel Šimon Pánek na serveru iHNed.cz vzpomínal na začátky. V rozhovoru nyní vyloučil vstup do politiky. Do budoucna se ale ničemu nebrání.

Viceprezidentem nebudu. Důležitá je pro mě má práce, řekl Pánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Organizace začínala jako skupinka šesti kamarádů, kteří nesouhlasili s evropskou politikou vůči zemím, kde se neustále válčilo. „Neplánovali jsme budovat nějakou organizaci, ani jsme pořádně nevěděli, co to je občanská společnost,“ prozradil Pánek na serveru iHNed.cz.

Povedlo se nám celých dvacet let, kdy jsme pomáhali

Vadilo jim ale, co se v zemích zmítaných konfliktem děje obyčejným lidem. Rozhodli se proto přinášet přímá svědectví o tom, co se děje, a přivézt do zemí peníze z veřejných sbírek. U toho zůstali první tři roky. Nyní je Člověk v tísni největší organizace svého druhu ve střední a východní Evropě.

„Myslím, že se nejvíce povedlo těch dvacet let konkrétně, smysluplně a ověřitelně pomáhat. Hlavně realizovat projekty a svým způsobem i přispívat, aby se naše země vymanila z těch čtyřiceti let minulosti,“ míní šéf Člověka v tísni.

Společnost se setkává i s kritikou. Ta padá zejména na projekt Sociální integrace, kde se pracuje s lidmi se sociálním handicapem, většinou s Romy. Občas se objeví také kritika na financování organizace. Podle Pánka to ale není fér, odkazuje na audity a kontroly finančních úřadů.

Do politiky se nechystám. Možná v budoucnosti

Pánek v rozhovoru prohlásil, že se do politiky v současnosti nechystá. Vyloučil také funkci viceprezidenta, kterou mu nabídl Jan Fischer. Politiku ale zcela neodmítá.

„Myslím, že má dosavadní práce je stále smysluplná a důležitá. Myslím, že můžeme udělat více věcí než jednotlivec v politice,“ tvrdí Pánek.


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …