Vidle do brexitu. Cítím se jako Evropan, vzkázal lord s českými kořeny, který jej může ještě zkomplikovat

20.01.2020 16:30

Po drtivém vítězství Borise Johnsona v britských parlamentních volbách se zdálo, že brexit je s konečnou platností hotovou věcí. Deník N však upozorňuje, že odchod ostrovního království z EU se přece jen na poslední chvíli komplikuje. Jeden z britských lordů si prý vzpomněl na své české kořeny a může Johnsonovi hladkou cestu k brexitu ztížit.

Vidle do brexitu. Cítím se jako Evropan, vzkázal lord s českými kořeny, který jej může ještě zkomplikovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Velká Británie 31. ledna odejde z EU. Tedy pokud se nic nestane. A v tuto chvíli se zdá, že by se něco stát mohlo.

Člen britské Sněmovny lordů Alf Dubs je jedním z dětí, které z Prahy zachránil Nicolas Winton. Jako jednomu z mála dětí se mu tak podařilo uniknout od Hitlerova běsnění. Ve svých 87 letech by si přál, aby Velká Británie měla i po brexitu povinnost podat pomocnou ruku dětem z Evropy, pokud mají nějaké vazby na ostrovní království.

Předseda vlády Johnson se však postavil proti a „dodatek lorda Dubse“, jak se mu v Británii říká, vyškrtl. Jenže lord ho do zákona znovu vrátil, a pokud ho schválí Sněmovna lordů čili horní komora britského parlamentu, zákon o brexitu se vrátí do dolní komory poslancům i s tímto dodatkem. Poslanci budou muset o zákoně jednat znovu. A to by mohlo odchod ostrovního království z EU ke 31. lednu zkomplikovat.

„Pro premiéra i britskou vládu jde o delikátní záležitost. Potenciální průtahy prodlouží schvalování dohody s Bruselem, s níž musí vyslovit souhlas také Evropský parlament. Žádný div, že před rozpravou ve Sněmovně lordů si Alfa Dubse předvolali ke schůzce hned tři náměstci ministra vnitra a sedm dalších ministerských úředníků a vyzvali ho, aby dodatek stáhl,“ napsal Deník N.

Lord Dubs je však přesvědčen, že jeho požadavek podporuje řada členů horní komory z konzervativní strany.

Prozradil také, že se jako Čech narodil a ve svém věku by jako Čech také rád z tohoto světa odešel, proto si znovu zažádal o české občanství.

A protože byl sám v dětství zachráněn, domnívá se, že i dnes by Británie měla pomáhat dětským uprchlíkům. Z toho, že český premiér Andrej Babiš odmítá přijímat dětské uprchlíky v České republice, je mu prý smutno.

Pár slov přidal i k brexitu. Prý se vždy cítil jako Evropan. A labouristé, jichž je členem, podle jeho názoru prohráli poslední volby i proto, že nedokázali jasně říct, jak se k brexitu stavějí. Ať už by se k němu postavili kladně, či záporně, tak by se k němu postavili nějak. A to se nestalo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…