Vláda asi odmítne zavedení snížené sazby daně z nabytí realit

21.10.2018 14:12

Zejména kvůli očekávaným rozpočtovým dopadům vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů na zavedení druhé, snížené sazby daně z nabytí nemovitých věcí. Piráti chtějí dvouprocentní sazbou, která by existovala vedle současné čtyřprocentní, zpřístupnit vlastní bydlení větší části obyvatel. Kabinet ale o možném zlepšení dostupnosti bydlení v souvislosti s nynějším trendem, kdy ceny realit rostou, podle podkladů pro středeční schůzi zapochybuje.

Vláda asi odmítne zavedení snížené sazby daně z nabytí realit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Dvouprocentní sazba by se vztahovala podle pirátského návrhu na nemovitosti s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí nad tuto cenu by nabyvatel zaplatil dvě procenta ze čtyř milionů a čtyři procenta z částky nad tuto cenu. Piráti připojili k návrhu řadu dalších podmínek. Daň z nabytí platí kupující, pokud se na obchod nevztahuje osvobození.

"Podle odhadu ministerstva financí by mohlo splňovat podmínky pro sníženou sazbu až zhruba 70 procent nabyvatelů nemovitostí a přijetí návrhu by tak mohlo způsobit pokles inkasa státního rozpočtu v řádech miliard korun ročně," stojí v předběžném stanovisku vlády pro zákonodárce, kteří budou o pirátské předloze rozhodovat. Na dani vybere stát ročně kolem 12 miliard korun.

Pro získání nižší sazby by nabyvatel nesměl podle předlohy vlastnit jinou nemovitost k bydlení, ani v ní mít alespoň poloviční podíl. Nesměl by vlastnit podíl v bytovém družstvu. Kupující by také musel mít v době podání daňového přiznání a placení daně registrováno v dané nemovitosti trvalé bydliště. Naplnění většiny podmínek by ale podle vládních legislativců nemohla finanční správa ověřit. Například evidence podílů v bytových družstvech podle nich vůbec neexistuje, finanční správa také nemůže zjistit, zda nabyvatel nevlastní nemovitost určenou byť i jen částečně k bydlení v zahraničí.

Návrh Pirátů také upravuje osvobození od daně z nabytí u nových nemovitostí. Piráti ho chtějí zúžit pouze na fyzické osoby, které jsou českými občany nebo jiného státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. Má to podle nich zabránit obcházení zákona a vyhýbání se dani tím, že firma koupí nemovitost určenou k bydlení a zájemce následně koupí podíl v této firmě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…