Vláda schválila zrušení třicetikorunových zdravotnických poplatků

02.07.2014 10:23

Vláda dnes schválila zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. ČTK to řekl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Ministerstvo podle dřívějších vyjádření plánuje, že výpadek příjmů z poplatků kompenzuje ambulancím a lékárnám z navýšených odvodů státu.

Vláda schválila zrušení třicetikorunových zdravotnických poplatků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Podle Štolla kabinet předřadil projednání regulačních poplatků ostatnímu programu, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má od 12:00 další pracovní povinnosti a chtěl být osobně u schvalování tohoto bodu.

Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Za zrušení poplatku dostanou kompenzace i ambulance a lékárny

„Zdravotní péče by měla být pro pacienty od ledna příštího roku dostupná už bez finančních bariér. Po zrušení nemocničních poplatků budou zrušeny také poplatky v ambulancích a lékárnách," řekl minulý týden ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Výpadek z výběru regulačních poplatků by měly pokrýt navýšené odvody státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude navíc 4,2 miliardy, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci ambulance a část lékáren.

Němeček dnes předkládá kabinetu také novelu zákona o léčivech, kterou chce umožnit lékařům psát papírové i elektronické recepty i po 1. lednu 2015, kdy už měly být jen elektronické. Z účtu lékového ústavu hodlá ministr zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Podle dostupných informací tyto body zatím projednány nebyly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…