Všechno vyždímal, teď jde pryč. Novinářky dost silně pokropily Zdeňka Bakalu. Jedna napsala i o Havlovi

25. 2. 2016 15:50

Český podnikatel Zdeněk Bakala se rozhodl opustit svůj největší projekt. Odchází ze společnosti NWR, která spravuje doly OKD. A odevzdává ji věřitelům. Co a jak bude dál, na to se pokoušely nezávisle na sobě najít odpověď analytička Echo24.cz Lenka Zlámalová a redaktorka iDNES.cz Zuzana Kubátová.

Všechno vyždímal, teď jde pryč. Novinářky dost silně pokropily Zdeňka Bakalu. Jedna napsala i o Havlovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala je jedním z nejbohatších Čechů vůbec. Své jmění získal mnoha machinacemi a mezi ostravskými horníky se nejedná o velkého oblíbence. Na druhé straně by bez něj nebyla Knihovna Václava Havla, televize DVTV či například týdeník Respekt.

Zlámalová popisuje celou kauzu OKD jako „úplně klasický tunel“, kterým pak Bakala financoval všechny svoje budoucí projekty. Také za sebou však nechává prázdné firmy, stávkující zaměstnance a milionové dluhy.

„Zdeněk Bakala není žádný podnikatel, ale investiční bankéř, který vždycky moc dobře věděl, že základem krkolomných obchodů a kliček je špičkové právní krytí,“ vysvětluje Zlámalová, že stát od něj žalobou zřejmě již mnoho zpět nezíská. Ale pokud se o to nepokusí premiér Sobotka, rozhodně se této možnosti chopí Andrej Babiš.

„Před volbami si nemůže přát nic lepšího než pořádat tiskovky, na nichž bude ukazovat, jak v zájmu státu vymáhá zpět peníze po Sobotkově tuneláři Zdeňku Bakalovi. Moc dobře ví, že investice do dobrých právníků a žaloba na Bakalu se vyplatí,“ píše Zlámalová a zároveň dodává, že Bakala toho však již nemá moc.

„Přinejmenším snaha, aby Bakalovi jeho tunel neprošel jen tak, bude mít společensky očistný efekt,“ hodnotí analytička a připomíná, že to byl právě Bakala a jemu podobní, kdo stáli za úspěšným vstupem Andreje Babiše do politiky.

Kubátová je v jeho výčtu majetku o něco konkrétnější. Patří mu totiž vydavatelství Economia, síť butiků, cyklistická stáj, nemovitosti a mnoho dalšího. Jednou z Bakalových budov je například i pražské Forum Karlín. Bakala vlastní i pozemek „Nad Barborou“, za který mu Moravskoslezský kraj plánuje dát 200 milionů korun. „Takřka vše, na čem v posledních letech v Česku Zdeněk Bakala vydělával, má nicméně původ v OKD,“ konstatuje Kubátová.

„Pro Bakalu je odchod z OKD neslavný i vítězný zároveň. Koupě OKD, jejich rozparcelování a ústup z vycucané, ke krachu mířící firmy, ho v očích většiny Čechů znemožnily,“ píše redaktorka iDNES.cz a vysvětluje, že Bakalovi vůbec nezáleží na „prosperitě regionu“.

Nenávidí ho jeho zaměstnanci, kteří při vstupu NWR na burzu za rodinné úspory nakupovali po pár kusech akcie NWR, aby jim zůstaly po pěti letech v rukou bezcenné cáry papíru a teď navíc hrozba ztráty práce,“ píše Kubátová, přičemž zmiňuje, že Bakala je neoblíbený i mezi mnoha dalšími lidmi, včetně vrcholných politiků. „Prezident Zeman ho nazval ‚gaunerem‘.“ Přesto, že se jeho osobnost nepotýká s pochopením, nadále je však „jedním z nejúspěšnějších českých byznysmenů“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka je úplně na hovno, blbeček. Plno zmrdů. Juncker je alkoholik, řekl Andrej Babiš. Teď jede do Bruselu s nabídkou

9:05 Sobotka je úplně na hovno, blbeček. Plno zmrdů. Juncker je alkoholik, řekl Andrej Babiš. Teď jede do Bruselu s nabídkou

Rozhovor z dubna letošního roku odkryl server Finmag.penize.cz. Je s novopečeným českým premiérem An…