Vzpomínkovým pochodem si lidé v Ostravě připomněli 17. listopad

17.11.2016 21:05

Přes pět desítek lidí se dnes v Ostravě sešlo na vzpomínkovém pochodu u příležitosti výročí 17. listopadu. Lidé se svíčkami prošli centrem města, poslechli si projevy organizátorů nebo si zazpívali píseň Jednou budem dál, která byla jednou ze skladeb provázejících v roce 1989 takzvanou sametovou revoluci.

Vzpomínkovým pochodem si lidé v Ostravě připomněli 17. listopad
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

„Říkali jsme si, že každý rok se ve všech velkých městech něco podobného děje. My jsme něco podobného pořádali v Ostravě před dvěma lety a loni jsme na to nějak pozapomněli a nestalo se vlastně nic, ani co jsme zjišťovali, tak ani zastupitelé města neorganizovali žádnou akci. Říkali jsme si, že je to škoda a že aspoň pár lidí by se určitě mohlo sejít a nějak si to připomenout,“ řekl novinářům jeden z organizátorů akce, herec Vladan Hýl.

Jako Češi jsme dnes rozděleni jako nikdy předtím, zaznělo

Z počtu lidí, kteří se k akci připojili, a přišli si tak připomenout Den boje za svobodu a demokracii, nakonec zklamaný nebyl. „Já jsem počítal s tím, že nás opravdu bude třeba deset, takže z té strany to zklamání není. Ale je fakt, že Ostraváci jsou asi takoví trochu laxnější, co se týče nějakých občanských iniciativ, ale myslím si, že vidět jsme byli, takže těch pět desítek lidí není špatné číslo,“ podotkl Hýl.

Během vzpomínkové akce, které se účastnili například i herci Vladimír Polák, Tomáš Jirman či Jitka Smutná, zazněl i úryvek z politické eseje Václava Havla Moc bezmocných.

Při pochodu se lidé zastavili také v Husově sadu, kde Hýl zmínil i současné rozdělení společnosti. Uvedl, že prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu řekl, že lidi bude sjednocovat. „Ať už jsme jeho příznivci nebo odpůrci, přiznejme si, že se mu to moc nedaří. Buďto to nezvládá, anebo tento svůj slib neplní záměrně a spíš se snaží o opak,“ řekl Hýl. Dodal, že Zeman je sice demokraticky zvoleným prezidentem, což mu nikdo nemůže vzít, ale lidem zase nikdo nemůže vzít právo ho bedlivě hlídat či poukazovat na jeho chyby a nedostatky.

„Jako Češi jsme dnes rozděleni jako nikdy předtím. Jestli to někomu prospívá, tak jsou to právě ty politické špičky, na které si tak často a rádi stěžujeme. Nenechme si ale vnutit představu dvou nesmiřitelných táborů, které proti sobě v České republice údajně stojí. Otevřeme se diskusi,“ vyzval přítomné Hýl. Program vzpomínkové akce večer ukončí diskuse s ostravskými herci, kteří se účastnili převratu v roce 1989, s polistopadovým ministrem vnitra Tomášem Hradílkem či bývalým rektorem Ostravské univerzity Vladimírem Baarem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…