Z Bruselu nám přiteče méně. Padají kvůli tomu silná slova

03.05.2018 8:01

Česká republika získá na dotacích z Evropské unie zhruba o deset procent méně, než má k dispozici nyní. Půjde tak o částku zhruba 22 miliard. Píší o tom Lidové noviny v souvislosti s návrhem nové unijní „sedmiletky“, který včera představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Z Bruselu nám přiteče méně. Padají kvůli tomu silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V rozpočtu je plánováno například více peněz na společnou obranu, ochranu hranic i na digitální ekonomiku. Méně pak dostanou regiony i zemědělci. A bity budou také země, které nebudou dodržovat pravidla právního státu, budou podvádět s dotacemi nebo liknavě spolupracovat s OLAFem. 

„Jednání budou tvrdá,“ řekl k rozpočtu premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Česko by totiž mělo až do roku 2027 dostávat z Bruselu více peněz, než do společné kasy odvádí. A samozřejmě, že chce získat i vysoký podíl dotací, zejména na infrastrukturu.  

Anketa

Myslíte si, že si v naší zemi může obyčejný člověk poctivou prací vydělat na slušné živobytí?

14%
86%
hlasovalo: 13627 lidí
Celkově chce Evropská unie po roce 2020 utratit 1,135 bilionu eur. Balíky pro jednotlivé země, to znamená, kolik peněz skutečně Česká republika získá, se dozvíme koncem května. „Budeme intenzivně jednat, aby nejvíc peněz šlo do koheze a zemědělství, zároveň chceme sami rozhodovat, kde evropské peníze použít,“ sdělil Babiš.

Návrh unijního rozpočtu okomentovala na serveru Reflex.cz redaktorka Jana Bendová. To, že z Bruselu dostaneme o miliardy méně, je dobrou zprávou, tvrdí. „Ubude Čapích hnízd, méně zbude i na podvodníky,“ myslí si.

„Čím méně je peněz k rozdávání, tím méně je příležitostí k rozkrádání. Aspoň teoreticky,“ dodala Bendová.

„Eurodotace v minulosti pokřivily jednu generaci zdejších politiků, křiví i rovné podmínky podnikání. Co je to za fér konkurenční boj, když jedna firma peníze získá, druhá nezíská a třetí je na svůj úkor raději odmítá, neboť ‚se přece nenecháme zavřít‘?! Dotace z evropských fondů jsou sice vedeny myšlenkou vyrovnávání rozdílů uvnitř EU, ale mastili a mastí si na nich kapsy také rozliční vykukové, mafiáni, kmotři, političtí hochštapleři. Platí se z nich rovněž absurdní programy typu zaměstnaneckých školení, výrobní linky na toastové chleby, asfaltování polních cest či rozhledny, z nichž není co vidět,“ podotkla kriticky redaktorka s tím, že eurodotace jsou jako droga.

„Lidé, kteří z nich jakkoli profitují, si však odvykací kúru sami nenaordinují. To mají v rukou jen voliči čili plátci daní v celé Evropské unii,“ uzavřela.

Původní text ZDE

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navíc v minulosti uvedli, že nárok na unijní dotace by měl být provázán s mírou ochoty dané členské země respektovat povinné uprchlické kvóty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …