Západ prý vydírá Řecko kvůli Kosovu, mají silnou páku. Srbové nikdy nepodlehnou, říká jejich prezident

29.05.2021 11:59

Srbové se obávají dalších tlaků, aby uznali nezávislost své jižní provincie Kosova, která pod nadvládou Albánců v roce 2008 vyhlásila nezávislost. Bělehradská média informují o tlaku a vydírání Řecka, aby po letech odmítání “zlepšilo” vztahy s Prištinou. Bývalý diplomat ukazuje, jakou páku západní státy na Řeky mají.

Západ prý vydírá Řecko kvůli Kosovu, mají silnou páku. Srbové nikdy nepodlehnou, říká jejich prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti odtržení Kosova od Srbska spojená s podepisováním petice o zrušení uznání samostatného Kosova Českou republikou

Bělehrad čelí v posledních měsících mimořádným tlakům kvůli své jižní provincii Kosovo a Metohije, kde tamní Albánci v roce 2008 vyhlásili nezávislosti. Kosovo ale není členem OSN a oficiálně ho uznává sotva půlka států světa. 

Některé západní mocnosti se snaží tento fakt změnit a dotlačit i další země, aby kosovskou nezávislost uznaly. Nejde tak o mezinárodní tlaky na samotné Srbsko, které ústy svého prezidenta Aleksandra Vučiće Kosovo jako stát nikdy neuzná, ale diplomaté EU, USA i NATO prý tlačí na Řecko a Španělsko, aby svou politiku vůči Kosovu změnily.

Tyto dva státy se totiž řadí k dalším evropským zemím, které za celou dobu nezávislé Kosovo neuznávají. 

“Třístranný tlak na Řeky, kvůli Kosovu: NATO, USA a EU přesvědčuji vládu v Aténách, aby změnila postoj k tomuto pseudostátu,” informuje bělehradský deník Večernje Novosti.

Podle dosavadních signálů se zdá, že Řekové do značné míry tlaku ustoupí. “Ačkoli řecké ministerstvo zahraničních věcí v minulých dnech oznámilo, že neuznává „Kosovo“, faktem je, že se snaží „prohloubit dvoustrannou spolupráci“ s Prištinou,” píše prestižní deník.

Ukazuje se, že nejde o zcela suverénní rozhodnutí řecké vlády, jak někteří tvrdí. Podle bývalého srbského diplomata Zorana Milivojeviće jsou Atény pod tlakem Německa a Spojených států kvůli hospodářské krizi a finanční pomoci, které se jim v minulých letech dostalo. 

Srbsku v jeho pozici vyjádřil podporu ruský velvyslanec v Bělehradě Alexander Bocan-Kharchenko, který o situaci v regionu a pokračování dialogu mezi Bělehradem a Prištinou diskutoval s prezidentem Vučićem. Srbský prezident řekl ruskému diplomatovi, že jeho země čelí těžkým dnům, ale že v Bruselu bude investovat všechnu energii do ochrany státních a národních zájmů Srbska.

Ruský velvyslanec potvrdil aktivní podporu Ruska při obraně norem mezinárodního práva, a tím i územní celistvosti Srbska, kterou zajišťuje dosud plně platná rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Markéta? Ne nejostřejší tužka v penále, ale skromná. Zato teď.“ Pekarové zatápějí exčlenové TOP 09

16:44 „Markéta? Ne nejostřejší tužka v penále, ale skromná. Zato teď.“ Pekarové zatápějí exčlenové TOP 09

Odvolání Heleny Langšádlové mělo být důsledkem panického strachu Markéty Pekarové z bývalého předsed…