Zdrcující zprávy z Kyjeva: Špičky armády Ukrajiny prodávají informace separatistům. Pohraničníci za peníze vpouští žoldáky

13.08.2014 9:36

David Marples a Myroslava Uniat napsali na stránky Euromaidan Press o údajně zkorumpované ukrajinské armádě. Informují o tom Literární noviny s tím, že ve zprávách o úspěších armády v boji proti „teroristům“ zanikají zásadní problémy v horních patrech ukrajinské armády. Ukazuje se totiž, že mezi generály i nižšími důstojníky, a to zejména na ukrajinském ministerstvu obrany, ve velkém bují korupce.

Zdrcující zprávy z Kyjeva: Špičky armády Ukrajiny prodávají informace separatistům. Pohraničníci za peníze vpouští žoldáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15297 lidí

Zprávy, které z Ukrajiny přicházejí, popisují úspěchy ukrajinské armády a zní optimisticky. Na šest desítek osad se podařilo vrátit z moci protikyjevských oddílů vedených ruskými důstojníky. „Teroristé“ jsou nyní stísněni ve dvou malých kapsách v Doněcku a Luhansku, jsou sice dobře vyzbrojeni, ale touží prý po plnohodnotné ruské invazi.

Tento mediální obraz podle autorů článku v Euromaidan Press, o kterém píší Literární noviny, zakrývá rozbujelou korupci ve vedení armády. To údajně nemá zájem na rychlém ukončení bojových operací a za peníze dává informace protivníkovi.

Ukazuje se prý, že mezi generály i nižšími důstojníky, a to zejména na ukrajinském ministerstvu obrany, ve velkém bují korupce, která podrývá válečné úsilí a snižuje morálku armády. Mnozí vojáci už mají za to, že ještě před konečným bojem se separatisty v Doněcku by bylo třeba vyměnit vedení v Kyjevě.

Na pronájmu ruských jednotek a zařízení vydělávají lidé z vedení ATO

David Marples a Myroslava Uniat poukazují na skutečnost, že po měsících bojů zůstává hranice s Ruskem otevřená. Poradce ministra vnitra Arsena Avakova Anton Heraščenko nedávno údajně prohlásil, že z Ruska na Ukrajinu denně přecházejí stovky a někdy i tisíce žoldáků. Někteří jsou ovlivněni ruskou státní propagandou, ale většinou jsou to žoldáci. Někteří ukrajinští vojáci prý mají podezření, že hranice zůstaly otevřené, protože někteří z kyjevských vůdců na pronájmu ruských jednotek a zařízení vydělávají.

Celý text v Literárních novinách ZDE:

Literární noviny uvádějí svědectví jednoho z nejmenovaných vojáků, že generály „protiteroristické operace“ (ATO) nezajímá, co se ve válečné zóně odehrává. Raději prý sedí v hotelích daleko od bojiště, „dávají si humry“ a dovádějí s prostitutkami.

Ukrajinští vojenští vůdci mají údajně z Ruska vysoké příjmy. Lídr kyjevské radikální strany Oleh Ljaško s odkazem na zdroje od pohraničníků tvrdí, že Rusko je ochotné za překročení hranice vyplatit 100 000 dolarů za kamion naložený zbraněmi a 10 000 dolarů za každého žoldáka. A právě tyto peníze údajně končí v rukou vedení ukrajinské armády. Válka by se podle něj dala ukončit během měsíce, ale lidé nahoře mají zájem na jejím protahování.

Jsou to údajně patologičtí lháři a bojí se převzít odpovědnost

Ke zkorumpovanosti a schopnostem velitelství ATO se vyjádřil vojenský expert Dmytro Tymčuk. Podle něj hlavní problém spočívá v generálech na velitelství ATO. Jsou to podle něj patologičtí lháři, bojí se převzít i tu nejmenší odpovědnost, nejsou s to se rozhodovat a jsou naprosto neschopní. Vojenští velitelé všech jednotek nejsou psychologicky připraveni k boji. Od války na Krymu prý také přibývá případů, kdy mnoho středních a nižších velitelů odmítá poslouchat rozkazy nebo je sabotuje.

Zrada a korupce v nejvyšších patrech je bezbřehá. Lídr Svobody Oleh Ťjahnybok a velitel batalionu Ajdar Serhij Melnyčuk mají za to, že zrádci působí přímo v centrálním velení ATO.

Popisovaná neschopnost a zkorumpovanost vedení podle autorů článku ohrožuje budoucnost Ukrajiny, ale v důsledku to vede k válečné aktivitě polovojenských a extremistických skupin typu praporu Azov. Oběťmi korupce na nejvyšších místech v současné ukrajinské armádě jsou prostí vojáci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…