Zeman má nového šéfa ochranky. Zjistili jsme o něm více

06.06.2016 15:20

Útvar pro ochranu prezidenta republiky má od pondělí nového ředitele. Po osmi měsících, kdy byl tento post neobsazen, se jím stal Zdeněk Šiman. Bývalý šéf prezidentských bodyguardů Petr Dongres rezignoval poté, co skupina Ztohoven ukradla z Hradu prezidentskou standartu a nahradila ji obřími červenými trenýrkami.

Zeman má nového šéfa ochranky. Zjistili jsme o něm více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán na dotaz ČTK v pondělí potvrdil, že Útvar pro ochranu prezidenta republiky má nového šéfa. Ředitele elitního policejního útvaru jmenoval dle zákona policejní prezident Tomáš Tuhý. Šiman uspěl ve výběrovém řízení.

Jméno nového šéfa prezidentských strážců není nijak neznámé. A už vůbec neznámé není pro samotnou chráněnou osobu, tedy prezidenta Miloše Zemana. Ten se zná se Zdeňkem Šimanem dlouhá léta.

Šiman totiž působil jako Zemanův bodyguard v době, kdy byl současný prezident českým premiérem, a jak Miloš Zeman před více než rokem a půl sám prozradil, dokonce za ním jezdil na chalupu na Vysočině, když byl „pouhým“ důchodcem.

„To, že vás pokládám za svoje přátele, není formalita, není zdvořilost, není kurtoazie, prakticky se všemi z vás se známe dlouhá a dlouhá léta. Dokonce tady vidím Zdeňka Šimana, který mi dělal ostrahu v době, když jsem byl premiérem, a pak, i když ho k tomu nikdo nenutil, ke mně jezdil na návštěvy na chalupu na Vysočině,“ řekl prezident Zeman v projevu na oslavě svých sedmdesátin 7. října 2014 v Míčovně Pražského hradu.

Přestože ředitele Útvaru nejmenuje prezident, ale šéf policie, Miloš Zeman byl o tomto kroku dle mluvčího Jiřího Ovčáčka předem informován. „Pan prezident byl samozřejmě o jménu nového ředitele s předstihem informován. Je to skvělá volba, pan prezident považuje Zdeňka Šimana za bytostného profesionála,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Ovčáček.

Bývalý ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres skončil ve funkci loni v září. Sám na post rezignoval po tzv. trenýrkové aféře. Tehdy se na hradní střechy dostali aktivisté skupiny Ztohoven, zcizili prezidentskou standartu a nahradili ji obřími červenými trenýrkami. Dongres původně sám rezignovat nechtěl, vyzval ho k tomu sám prezident a Dongres oznámil, že pokud nemá důvěru chráněné osoby, práci dál vykonávat nemůže.

Byl převelen a stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, kterému šéfuje generál Jiří Komorous. Na Hradě tehdy kvůli „trenýrkové aféře“ skončil i velitel Hradní stráže Radim Studený a později byl odvolán kvůli témuž ředitel Bezpečnostního odboru Hradu Jan Fulík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…