Zeman našel směr, kudy jít v další práci. Líbí se mu to a bude v tom pokračovat, píše Pečinka

30.10.2014 8:51

Po necelých dvou letech prý prezident Miloš Zeman našel svou parketu v „drobečkovém prezidentství“. Myslí si to komentátor Reflexu Bohumil Pečinka, podle kterého se prezidentovi rozsypala vize „silného Hradu“, v podstatě řídícího politiku, a až nyní si dokázal najít alternativní pojetí prezidentské funkce.

Zeman našel směr, kudy jít v další práci.  Líbí se mu to a bude v tom pokračovat, píše Pečinka
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém lidovém paláci v Pekingu

Miloš Zeman nastupoval na Pražský hrad v nezáviděníhodné pozici, kdy první přímá volba hluboce „rozsekla“ národ na dvě poloviny, z nichž jedna, ta mediálně aktivnější, nebyla ochotna Zemanovi připsat k dobru prakticky nic. Tři měsíce po svém nástupu navíc prezident toto rozdělení ještě přiživil, když pod fasádou odbornické vlády jmenoval kabinet svých přátel.

Prezident podle Pečinky tehdy prezentoval sebevědomou vizi, ve které měla vládnout menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM a zemanovců, kterou by z Hradu „manažoval“ on sám. Jenže výsledky sněmovních voleb, společně se zhoršením Zemanova zdravotního stavu, roztrhaly tyto plány na kusy.

Prezidenta po volbách jednoznačně zastínil Andrej Babiš, který s přehledem ovládl celou politickou scénu. Zeman podle komentátora velmi douho nemohl přijít na to, jaký v této situaci zaujmout směr. Výsledkem jeho tápání prý byla kombinace provládní drobečkové politiky a hlasitější rétoriky, která by pasivního prezidenta aspoň trochu zviditenila.

Až letos na podzim prý prezident našel svou možnou parketu při cestě do Číny. Změnu politiky vůči východním velmocem sliboval už v kampani, díky čemuž získal podporu řady podnikatelů, iritovaných zahraniční politikou Karla Schwarzenberga. Úspěch jeho cesty ukazuje, že právě v tomto ekonomickém pojetí „zastupování státu navenek“ může Zeman, ve své podstatě teatrální showman milující pozornost, najít svou parketu.

Pečínka poznamenává, že zde došlo k užitečnému souladu zájmů prezidenta, který potřeboval předvést svou státnickou velkolepost, a podnikatelů, zejména toho nejbohatšího z nich - Petra Kellnera. Ten pro svůj úspěch v Číně, kam se pokouší proniknout, potřeboval velkou show s hlavou státu, na které si Číňané, milovníci velkoleposti, neobyčejně potrpí.

Prezident prý tuto hru s ochotou sehrál, už proto, že mu v ní připadla hezká role impozantního státníka. Pečinka si myslí, že právě zde, v typicky prezidentské pompě, se Miloš Zeman našel. Zdá se prý, že v této státnické póze našel zalíbení, a je pravděpodobné, že v následujících třech letech se jeho energie bude ubírat právě tímto směrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…