Zeman ostřeluje ČT, ale jinak nic udělat nemůže. Jediný, kdo něco změní, je Komárek, píší Babišovy noviny

13.03.2015 7:14

„Česká televize v kleštích,“ hlásají na titulní straně páteční Lidové noviny. Veřejnoprávní médium prý z jedné strany ostřeluje prezident, z druhé poslanci napříč politickým spektrem. Všichni shodně poukazují zejména na její údajnou neobjektivnost. Reálně ale mohou ČT „zatopit“ pouze zákonodárci.

Zeman ostřeluje ČT, ale jinak nic udělat nemůže. Jediný, kdo něco změní, je Komárek, píší Babišovy noviny
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Dvořák

Lidové noviny uvádí, že reálnými pravomocemi vůči České televizi disponují pouze zákonodárci. Pokud totiž poslanci dvakrát odmítnou zprávu o hospodaření veřejnoprávního média, může padnout televizní rada. A křeslo by se prý následně mohlo otřást i pod generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem.

Dokument údajně leží ve sněmovně od loňského září, a byť volební výbor v říjnu doporučil poslancům jeho schválení, Lidové noviny prý posbíraly informace, které ukazují, že mnozí poslanci jsou připraveni dokument neschválit. „Z různých stran slýchám, že má jít o vystavení pomyslné žluté karty. Dvě takové znamenají konec ve hře,“ uvedl pro LN místopředseda televizní rady Richard Hindls. Jeho slova potvrdil i poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník, který LN sdělil, že „napříč politickým spektrem převažuje negativní názor vůči České televizi.“

Vůbec největším hybatelem vření kolem veřejnoprávní televize je dle LN poslanec vládního hnutí Martin Komárek. „Náš předseda Andrej Babiš několikrát mluvil o tom, že ČT je pod vlivem Kalouska,“ uvedl Komárek pro LN. Televizi rovněž kritizují někteří senátoři. Nejhlasitějším kritikem je senátor za SPO Jan Veleba, který kupříkladu navrhuje, aby koncesionářské poplatky mimo jiné nemuseli pět let platit ti, o nichž ČT či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák se dle informací LN snaží rozpuštění televizní rady zabránit. Nechává si prý zpracovat právní analýzu podmínek, které jsou nutné pro jeho odvolání i rozpuštění rady. Ustanovení zákona o ČT, je prý totiž v tomto případě dle některých odborníků nejasné. Podle zákona je k odvolání rady potřeba, aby poslanci odmítli dvě zprávy o ČT. LN k tomu podotýkají, že není zřejmé, zda se tento bod vztahuje pouze na údaje o hospodaření, nebo i na pravidelnou zprávu o činnosti. Teoreticky by prý totiž politici mohli krátce po sobě odmítnout nejprve hospodaření a pak činnost, čímž by Rada ČT měla skončit.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…