Zeman podepsal novelu proti šmejdům, ČOI bude mít širší pravomoci

22.12.2013 19:38

Prezident Miloš Zeman v neděli podepsal novelu zákona o ochraně spotřebitele, která rozšiřuje pravomoci České obchodní inspekce (ČOI) nad pořádáním předváděcích a prodejních akcí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman podepsal novelu proti šmejdům, ČOI bude mít širší pravomoci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Druhý den své návštěvy Moravskoslezského kraje zavítal prezident do Bohumína

Prodejci a jejich pořadatelé budou muset inspekci hlásit předem místo a datum konání akcí a budou muset uvést, jaké zboží na nich budou nabízet.

Změnu zákona ve zrychleném režimu schválila sněmovna, kde ji podpořilo všech 184 přítomných poslanců. Ve středu ho podpořilo 50 senátorů, proti nehlasoval žádný z nich. Zákon má nabýt účinnosti 15 dní po svém vyhlášení ve sbírce zákonů.

Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Povinnost se nebude vztahovat na veřejné dražby pořádané podle zvláštního zákona ani na sportovní akce, třeba fotbalové zápasy, nebo například na ochutnávky vína.

Vláda chce touto novelou zabránit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů, pro něž se, vzhledem ke stejnojmennému filmovému dokumentu popisujícímu jejich praktiky, vžila přezdívka "šmejdi". Jde o situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků, zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené, uvádí vláda. Nezřídka se stává, že účastníci takových akcí jsou vystaveni výhrůžkám, zaznamenán byl i fyzický útok, stojí v důvodové zprávě.

Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek řekl minulý týden senátnímu hospodářskému výboru, že z pohledu ministerstva jde o velmi naléhavý společenský problém. Řekl také, že podle statistik ČOI zjistila kontrola v prvním letošním pololetí na 80 procentech akcí porušení zákona. V druhém pololetí šlo podle něj o 59 procent akcí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…